Шууд боловсролын үйл ажиллагаа. Баримлын тухай GCD-ийн хураангуй “Бидний бие

Дунд бүлгийн загварчлалын (сэдвийн) хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Хүүхэлдэй".

Шулуун ба дугуй өнхрөх, чимхэх, тэгшлэх арга техникийг ашиглан хуванцараас хүүхэлдэйг баримал хийхийг хүүхдүүдэд заа. Бүтээгдэхүүнд дэлгэрэнгүй мэдээлэл (шүдэнзээр хийсэн гар, цаасаар хийсэн үс), мөн стектэй ажиллах (нүд, ам, даашинз дээрх хээ) -ийг үргэлжлүүлэн сурах Оньсого хэрхэн шийдэх талаар гарны нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:

Шинэ тоглоом - хүүхэлдэй, П.И.Чайковскийн "Хүүхдийн цомог"-ын "Шинэ хүүхэлдэй" жүжгийн бичлэг, ажилд зориулсан ямар ч тайван арын хөгжим, загварчлах самбар, цагаан, олон өнгийн хуванцар, стек, шүдэнз (хүхэргүй) ), цаасан "хиймэл үс" -ээс нумаар хайчилж, наасан.

Хичээлийн явц:

Залуус аа, өнөөдөр би та нарт өгөх бэлэгтэй байна. Манай бүлэгт шинэ тоглоом ирлээ. Аль нь? Оньсого тааж олж мэд:

Энэ бүхэн юу гэсэн үг вэ?

Охин, гэхдээ уйлахгүй байна;

Чамайг орондоо оруул -

Унтах болно

Нэг өдөр, хоёр, бүр тав.

Тааварт ямар тоглоом дурдагдсан бэ? Тааварын аль үг танд зөв хариултыг хэлсэн бэ? Шинэ хүүхэлдэйдээ нэр өгье. Шинэ хүүхэлдэйг бид юу гэж нэрлэх ёстой вэ? Хүүхэлдэйг нэрээр нь дууд. Одоо намайг хайрт нэрээрээ дууд.

Та шинэ хүүхэлдэйгээр юу хийж чадах вэ? Та түүнтэй тоглож, зурж, баримал хийж болно. Гэтэл нэг хүн шинэ хүүхэлдэйний тухай хөгжим зохиосон. Энэ хүнийг Петр Ильич Чайковский гэдэг. Тэгээд тэр хөгжмийн зохиолч байсан. Хөгжмийг зохиож, гаргаж ирдэг хүнийг хөгжмийн зохиолч гэдэг. Хөгжмийн зохиолч П.И.Чайковский шинэ хүүхэлдэйний талаар ямар хөгжим зохиосоныг сонсоцгооё. Хөгжмийн зохиолч юу ярихыг хүссэнийг сонсоод төсөөлөөд үз дээ (П. И. Чайковскийн хүүхдийн цомогт багтсан "Шинэ хүүхэлдэй" жүжиг тоглогдож байна.) Хөгжим таалагдсан уу? Та үүнийг сонсохдоо юу төсөөлж байсан бэ?

Манай бүлэгт хэдэн хүүхэд байдаг вэ? Маш их. Хэдэн шинэ хүүхэлдэй вэ? Нэг. Хичээлийн дараа та шинэ хүүхэлдэйтэйгээ тоглох боломжтой болно. Одоо хуванцараас олон хүүхэлдэй хийцгээе.

Цагаан хуванцараас хүүхдүүд дугуй хөдөлгөөнөөр бөмбөг гаргаж авдаг - хүүхэлдэйний толгой. Дараа нь тэд өөрт таалагдсан өнгөт пластилиныг сонгоод зузаан хиам буюу хүүхэлдэйний даашинзыг шулуун хөдөлгөөнөөр өнхрүүлэв. Багш хүүхдүүдээс пластилин ямар өнгө сонгохыг асууна. Үүссэн зузаан хиамны даашинзыг диаметрийн дагуу ёроолд нь чимхэж, дээд хэсэгт нь хуруугаараа нарийсгана. Хүүхдүүд үүссэн даашинзыг хээ, зураас эсвэл цэгээр чимэглэдэг. Дараа нь толгойг даашинзтай холбож, нүд, амаа толгой дээр нь овоолон зурж, шүдэнзний гарыг даашинзны хажуу талд наасан байна. Толгой дээр нь нум бүхий цаасан "үс" тавьдаг. (Хүүхдүүд арын хөгжмийг тайвшруулахын тулд ажилладаг.)

Хүүхдүүдийн бүтээлийг үнэлж, үзэсгэлэн гаргадаг. Үдээс хойш хүүхдүүд өөрсдийн бүтээгдэхүүнээр тоглох эсвэл тэдэнд зориулсан нэмэлт шинж чанаруудыг бий болгох боломжтой (хүүхдэд зориулсан бие даасан уран сайхны үйл ажиллагаа).

Зорилтот : Сурах бүрдүүлэх талбай найрлага -аас сийлсэн тоонууд . Уран баримал -аас хуванцар зураг хүн В хөдөлгөөн .

Даалгаврууд :

    Pin арга зам баримал цилиндр ( галзуу ) зүсэгдсэн -тай хоёр Эцэст нь .

    Үргэлжлүүлэх сурах дамжуулах В баримал Үгүй цогцолбор хөдөлгөөн ( гулзайлгах гар Тэгээд налуу их бие , хөдөлж байна хөл ).

    Сурах гөлгөр болгох гадаргуу хэлбэрүүд .

    Сурах хамааруулах хэсгүүд бие хүн By хэмжээ Тэгээд харьцаа .

Хөгжлийн даалгавар :

    Үргэлжлүүлэх хөгжүүлэх ур чадвар дамжуулах жижиг дэлгэрэнгүй , ажиллаж байна хуруу .

    Хөгжүүлэх ур чадвар таашаал авах стек , хуваах дэлгэрэнгүй дээр хэсгүүд .

Боловсролын даалгавар :

    Хүмүүжүүл тусгаар тогтнол .

    Хүмүүжүүл нарийвчлал цагт ажил -тай хуванцар Тэгээд жижиг дэлгэрэнгүй .

    Материал , тоног төхөөрөмж : ( хуванцар , стек , тосон даавуу , салфетка );

Зохион байгуулалт цанын налуу. ТВ, өвлийн тухай зураг спортын төрлүүд.

GCD.

Хүүхдүүд. Хэл. Ямар улирал дууссан бэ?

- улирал дууслаа - өвөл.

Санаж үзье өвлийн үзэмжспорт (ТВ-ээр зураг харуулах)

Хүүхдүүд дууддаг: хоккей, уран гулгалт, шорт трек, хурдны тэшүүр.

_оньсогыг таагаарай:

Модон хоёр морь

Тэд намайг уулнаас аваачдаг.

Би гартаа хоёр саваа барьдаг,

Гэхдээ би морь зоддоггүй, өрөвддөг.

Мөн гүйлтийг хурдасгахын тулд

Би цасанд саваагаар хүрдэг.

-Энэ шүлэг хэний тухай бэ?

-Энэ бол цаначин.

-Цачид ямар спортоор хичээллэдэг вэ?

-Биатлон, уулын цана, цанын харайлт, слалом. (Зураг харуулах)

- одоо цана дээрээ гүйж буй цаначныг анхааралтай ажигла. Залуус аа, тэр ямар биетэй вэ?

Энэ нь шулуун байна уу, эсвэл урагшаа хазайсан уу?

-Урагшаа хазайсан.

-Тийм ээ, цаначны бие урагшаа хазайж, толгойг нь доошлуулсан байдаг.

-Цанчдад цанын шон яагаад хэрэгтэй байдаг вэ?

- түлхэх, хөдлөх.

Жаахан амарцгаая. (Биеийн минут)

Зам дээрх тамирчин

Хөлийг нь сургадаг.

Тэднийг өндөрт өргөдөг

Баяртай. Хөгжилтэй алхаж байна.

Тэр гараа хажуу тийш нь дэлгэв

Тэгээд тэр чимээгүйхэн явлаа.

Гараа доош, дараа нь урагш,

Тэр үсэрч, эргэлт хийсэн.

Жижиг хүмүүс дасгал хийх дуртай.

Сандал дээр суу.

Хараач. Бидэнд байгаа цанын налуу. Гэхдээ хоосон байна.

Та цаначдыг энэ замаар цанаар гулгахыг хүсч байна уу?

Та нар тус бүр нэг цаначинг хэлбэржүүлж, замд оруулдаг.

Цаначин хүний ​​дүрийг харцгаая (ЗУРАГ ҮЗҮҮЛЭХ).

-ЦАНАЧИН ХЭРХЭН ХУВЦСАЛТАЙ ВЭ (МАЛГАЙ, ХҮРЭМ, ТОЛГОЙД өмд)

-Цачин хүн ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

-ТОЛГОЙ. ЦОРСОЛ, ХӨЛ.

Залуус аа, эхлээд миний ширээн дээр байгаа геометрийн дүрсүүдийг харцгаая. Тоонуудыг нэрлэ. дөрвөлжин - шоо - призм, давхарга - ЦИЛИНДР.

Залуус аа, ямар геометрийн дүрс нь хүний ​​биеийн хэсгүүдтэй төстэй болохыг тодорхойлъё.

Хүүхдүүдийн хариулт: бөмбөг - толгой; ЦИЛИНДР - их бие. Хөл нь зууван хэлбэртэй.

ЯМАР ХӨДӨЛГӨӨД ТОЛГОЙ (ЭРГЭЭГДСЭН), ИХЭРИЙГ (ШУУД) ХИЙХЭЭ АГААРТ ХАРУУЛ.

ТА ТАНЫ ХАМЗАН ДЭЭР ЦЭНХЭР ХУВАНЦАР БАЙНА. Пластилиныг хоёр хэсэгт хувааж, нэгийг нь томруулж, нөгөөг нь жижиг болго.

Том хэсэг нь их бие, жижиг хэсэг нь хөл юм.

Илүү том хэсгийг аваад цилиндр болгон өнхрүүлэн, дээд хэсгийг нь цилиндрийн дунд хүртэл хоёр хэсэг болгон хайчилж ав - эдгээр нь гар юм.

Баруун гараа зүүн тийшээ сунгацгаая. Цэнхэр plasticine-ийн хоёр дахь хэсгийг ав

Шулуун хөдөлгөөнийг ашиглан хиам болгон өнхрүүлэн хагасаар нугалж, хөлийг нь биедээ нааж, хуруугаараа дар. Бид хар хуванцараас гутлыг хөл рүү нь хэвлээд хөл рүү нь дардаг. Шар пластилин авч, толгойгоо дугуй хөдөлгөөнөөр эргүүлж, мөрөн дээрээ тавь.

Нүд хийх. Малгай. Цаначин гартаа саваа байдаг, бид тэдгээрийг шүдний ооноос хийдэг

Шүдний чигчлүүрийг аваад цаначин хүний ​​гарт хийнэ. Түүнийг цанаар гулгах хэрэгтэй. Ширээн дээр цанын цаасан цаас байдаг. Цаначныг цана дээр суулгая, түүнийг уулнаас буухын тулд бид цан дээр цаасан хавчаар хавсаргана, надад соронзтой урт саваа байна. Би цаначин доор соронз тавиад тэр явлаа.

Хүүхдүүд надад яагаад ийм зүйл болсныг хэлдэг. Цаначин яагаад хөдөлж байна вэ?

Учир нь соронзон нь металыг өөртөө татдаг.

Тэдэнд нэр өгч, цаасан хавчаар хавсаргаж, тэдгээрийг зохион байгуулалтанд оруулцгаая.

Хүүхдүүд ажлаа дуусгасан. Самбарыг салфеткааар цэвэрлэ.

Залуус үнэхээр их хичээсэн. Тэд гар урлалын нарийн ширийн зүйлийг хуванцараар сайтар бэхлэв. Бид цаначин бүрт өвөрмөц, өвөрмөц байдлыг өгөхийг хичээсэн. Мөн зарим залуус үүрэг хариуцлагаа хүртэл нэрлэсэн. Мөн үр дүнг хараарай!

-

Нина Михеева

Сэдэв ангиуд: "Машенка охин".

Зорилтот ангиуд: оюутнуудын үйлдвэрлэлийн технологийн мэдлэгийг шалгах хүний ​​биеийн хэсгүүд

Даалгаврууд ангиуд:

-Боловсролын:

1. Хүүхдэд танин мэдэхүйн сонирхол, ажиглалтыг ажиглах, практик үйл ажиллагаанд ашиглах чадварыг хөгжүүлэх.

2. Хүүхдүүдийн их биений дүрсийг ажилдаа ашиглах чадварыг бэхжүүлэх конус хэлбэртэй хүн(лууван), гар (буурцаг), толгой (бөмбөг).

3. Хүүхдийн ур чадварыг бэхжүүлэх баримал: чимхэх, өнхрүүлэх, тэгшлэх.

4. Хүүхдийг илэрхий, тод дүр төрхийг ойлгоход нь урамшуул

-Хөгжлийн:

1. Хүүхдийн уран сэтгэмжийг хөгжүүлэх, хүүхдийн амьдралын туршлага дээр үндэслэн танил дүр төрхийг бий болгох чадварыг хөгжүүлэх. (уран зохиол, зураг чимэглэл, хүүхэлдэйн үзүүлбэр, хүүхэлдэйн кино).

2. Хүүхдийн нарийн моторт чадварыг хөгжүүлэх.

3. Сурагчдын уран сайхны амт, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах.

-Боловсролын:

1. Хүүхдэд зорилгодоо хүрэх тууштай, анхаарал, үнэн зөв, тууштай байдлыг төлөвшүүлэх.

2. Бүтээлийг бэлэг болгон ашиглаарай - тоглоомыг зөвхөн зохиолч төдийгүй түүний эргэн тойрон дахь хүмүүсийн баяр баясгалангийн эх үүсвэр болгон ашигла.

Тоног төхөөрөмж, материал:

- Демо:

Хүүхэлдэй Маша

Машаг дүрсэлсэн зургууд

Соронзны багц

-Тараах материал:

Пластилин багц "Гамма" 18 өнгө

Стекийн багц

Нойтон салфетка

Зохион байгуулах цаг

Хүүхдүүд тойрог дээр зогсож байна

Өглөөний мэнд нүдээ, чи сэрүүн байна уу? (илссэн нүд)

Өглөөний мэнд, чи сэрүүн байна уу? (бидний чихийг илэх)

Өглөөний мэнд, та сэрүүн байна уу? (бид гараа илж, алгадав)

Өглөөний мэнд хөлөө, сэрүүн үү? (бидний хөлийг цохив)

Өглөөний мэнд, нарны туяа, би сэрлээ! (нар руу хүрэх).

Мөн хүүхдүүд хиймэл кино театрт сандал дээр очиж суудаг.

Хичээлийн явц:

1-р шат. Зорилгын нэр, тодорхойлолт баримал.

Залуус аа, өнөөдөр цэцэрлэгт явахад шууданч надад захидал өгсөн.

Уншаад үзье? Тэгээд бид хэнээс ирснийг олж мэдэх болно.

"Сайн уу залуусаа!

Удахгүй өвөл ирж, хавар болтол унтах болно. Тэгээд миний найз охин надгүйгээр уйдаж, баярлахгүй. Би чамаас гуйх бяцхан хүслийг хүсч байна. Түүнд гэнэтийн бэлэг бариарай, ингэснээр тэд түүнийг мартаагүй, түүнийг дурсан санаж, хайрладаг гэдгийг тэр даруй ойлгох болно."

Залуус аа, энэ захидлыг хэн бидэнд бичсэн гэж бодож байна вэ? (баавгай)

Баавгай хэнд тийм их санаа тавьдаг вэ? (Машагийн тухай)

Бид чамтай юу хийж чадна гэж бодож байна Маша тэр даруй ойлгов:Бид түүнийг санаж, хайрладаг

Машаг хуванцараар хийцгээе. Дараа нь бид гар урлалын зургийг авч, шуудангаар зургийг нь илгээдэг. Тэгээд бид түүний тухай мартаагүй гэдгийг тэр даруй харах болно. (За яахав)

Тэгээд бид хэрхэн санаж байхын тулд бидний Машазургуудыг харцгаая (танилцуулга асаалттай байна "Машаг санаарай"Машагийн дуртай хүүхэлдэйн киноны зургуудаас бүрдсэн)

Физминутка « Маша андуурч байна»

Юм хайж байна Маша,

(нэг тийшээ эргэх)

Маша андуурч байна

(нөгөө чиглэлд, эхлэх байрлал руу эргэх)

Мөн сандал дээр биш,

(гар урагш, хажуу тийш)

Мөн сандал дор биш,

(сууж, гараа хажуу тийш нь сунга)

Орон дээр биш

(гар унав)

Орны доор биш.

Ийм л байна Маша,

(толгой баруун, зүүн тийш хазайсан, "заналхийлэх"долоовор хуруу)

Маша андуурч байна!

Явж, ширээнд сууцгаая

2-р шат Хүүхдүүдийн уран баримал хийх байгалийн байдлыг шалгах.

Самбар дээр зураг байна Маша

- Маша юутай вэ?:

Том мөсөн уулнаас

Бяцхан баавгай хурдан эргэлддэг

Сайн дулаацдаг

Манай Маша (цув)

Маша мөрөөдөх дуртай

Тэнгэр цэнхэр байхад...

Мөн үүний тулд танд хэрэгтэй

Манай Маша руу... (толгой)

Маша жимс авдаг

Тус бүр хоёр, гурван ширхэг.

Мөн үүний тулд бидэнд хэрэгтэй

Манай Маша руу.

(үзэг)

Маша хөгжилтэй гүйж байна

Гол руу явах зам дагуу.

Мөн үүний тулд бидэнд хэрэгтэй

Манай Маша руу.

(хөл)

Маша муур руу харав,

Зураг руу - үлгэр.

Мөн үүний тулд бидэнд хэрэгтэй

Манай Маша руу.

(нүднүүд)

3-р шат Ямар арга техникийг ашиглахыг харуул

Маша багшийн хийсэн жишээг харцгаая

Залуус аа, та бид хоёр Машаг хэрхэн баримал хийхийг хараарай

Бид том хэсгийг аваад түүнээс лууван шиг биеийг нь баримал болгодог.

Бөмбөг шиг толгой

Бид тугнаас гараа хийдэг

4-р шат. Хүүхдүүдийн ажлыг гүйцэтгэх нь Багшийн ахмадуудын үйлдлүүдийн дуудлагаар.

5-р шатны ажлын дүн шинжилгээ

Та бүгд ямар мундаг залуус вэ. Манай ажил Машад бас таалагдана гэж найдаж байна

6-р шат цохих

Залуус аа, ажлынхаа зургийг авч Маша руу шуудангаар зургаа илгээцгээе.

Мөн бид өөрсдийн бүтээлүүдийг үзэсгэлэнд гаргах бөгөөд ингэснээр эцэг эхчүүд маань тэднийг биширдэг.

Одоо кино театртаа очиж дуртай хүүхэлдэйн киногоо үзэцгээе « Маша ба баавгай»

Марина Цапенко
"Бидний бие" баримлын GCD-ийн хураангуй

Сэдэв: « Бидний бие» .

Зорилтот: Хүүхдэд хүний ​​дүрсийг урлахыг заа. Бүтэн хэсэг болон хэсэгчлэн баримал. Сурсан арга техникийг ашигла баримал. Долоо хоногийн сэдвээр үгийн сангаа идэвхжүүлж, баяжуулаарай. Биеийн бүтцийн онцлогийг мэдэх.

Материал: стек, салфетка, хөдөлгөөнт хүний ​​дүрс, plasticine (шавар).

Хичээлийн явц

1. Зохион байгуулалтын мөч

Багш хүүхдүүдээс хүний ​​биеийн хэсгүүдийн нэрийг санаж байхыг хүсээд, хүний ​​биеийн хэсгүүдийг зөв нэрлэсэн хүн хичээлд сууна гэж хэлдэг.

2. Хичээлийн эхэнд багш хүүхдэд хүний ​​дүрсийг хэрхэн яаж урлахыг сануулдаг (тэд пропорц, хэсгүүдийн хэлбэр, арга замыг санах болно баримал) . Дараа нь багш хүүхдүүдийг хийж буй хүмүүсийн дүрсийг бүтээхийг урина янз бүрийн төрөлспорт (хөлбөмбөг тоглох, цанаар гулгах, хүүхдүүд цасан бөмбөг тоглох). Хүүхдүүд хөлбөмбөгчид ямар харагддаг, ямар хувцас өмсдөг, цаначид ямар харагддаг, хүүхдүүд өвлийн улиралд ямар хувцас өмсдөгийг санаж байдаг. Хүүхдүүдийг ямар ч хэлбэрээр дүрсэлж болно гэж багш хэлэв байрлал: тэд хэрхэн гүйж, тоглож, цасан бөмбөг өнхрүүлдэг. Асуултуудыг ашиглан дараалал, аргуудыг тодруулна баримал баримал.

3. Биеийн тамирын дасгал

Ээждээ хамтдаа тусалцгаая (тонгойж босоод гараа зүүн, баруун тийш хөдөлгө)

Бид угаалга өөрөө угаадаг

Нэг хоёр гурав дөрөв,

Гараа сунгав (духан дээрх хөлсөө арчиж байгаа мэт сунгах)

Бүсгүй бөхийв (дахин зайлах)

Бид сайн ажилласан. (гараараа арчих).

4. Хичээлийн хураангуй

Бүтээлд дүн шинжилгээ хийхдээ хүүхдүүдээс хэсгүүдийн хэлбэр, харьцаа, үйл ажиллагааны дүрслэлийн талаар асуулт асуух хэрэгтэй.

Ажлын төгсгөлд багш бүх дүрсийг нэг тавцан дээр байрлуулж, хүүхдүүдийн ажлыг дуудахыг санал болгож байна. "Спортын хөгжилтэй".

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

"Хүний бие" хичээл-яриа"Эмч гэж ийм мэргэжил байдаг. Одоогийн байдлаар хүүхдийн эрүүл амьдралын хэв маягийн тухай ойлголт нь суурин амьдралын хэв маягаас болж улам бүр хамааралтай болж байна."

Эцэг эхчүүдэд зориулсан мэдээллийн захидал "Миний бие"Сайн байцгаана уу манай ээж аавууд, эмээ өвөө нар аа! Энэ долоо хоногийн даалгавар бол хүүхдүүдэд эрүүл мэнддээ болгоомжтой хандах хандлагыг төлөвшүүлэх явдал юм; танилцуулна.

Валеологийн хичээлийн хураангуй "Бие махбодоо судлах"Боловсролын чиглэлийг нэгтгэх: ярианы хөгжил, нийгмийн болон харилцааны хөгжил, бие бялдрын хөгжил, урлаг, гоо зүйн хөгжил.

"Энэ бол бие" хоёрдугаар бага бүлгийн нэгдсэн хичээлийн хураангуй.Зорилго: - өөрийгөө хүн болох тухай ойлголтыг бий болгох (би биетэй, амьдрахын тулд надад бие хэрэгтэй; миний бие ямар хэсгүүдээс бүрддэг); Даалгаварууд:.

Зорилго: зөв, ойлгомжтой яриаг бий болгох Даалгаварууд: ойлголт, анхаарал, санах ойн үйл явцыг идэвхжүүлэх; нэмэгдүүлэх.

Зорилго: 1. Биеийн хэсгүүдийн талаархи санаа бодлыг бий болгох, биеийн хэсгүүдийг ялгах, зөв ​​нэрлэх. 2. Хоорондын ялгааны талаарх санаагаа бататгах.

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийсэн зугаа цэнгэл, боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Биеэ мэд"Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй хийсэн зугаа цэнгэл, боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Биеэ мэд." Зорилго: * Зөв хандлагыг төлөвшүүлэх.

Хүүхдэд зориулсан загварчлалын талаархи GCD-ийн хураангуй бэлтгэл бүлэгсургуулийн өмнөх боловсролын байгууллага

Сэдэв: Өглөөний дасгал.
Зорилтот: хүний ​​дүрсийг сийлбэрлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.
Даалгаварууд:
1. дүрс бүтээхийн тулд өмнө нь сурсан янз бүрийн арга техникийг чөлөөтэй ашиглах чадварыг хөгжүүлэх;
2. Хөдөлгөөнт хүний ​​дүрсийг баримал болгох чадварыг нэгтгэх (өргөсөн, сунгасан гараа гэх мэт).
3. үндсэн хэсэг болон бусад хэсгүүдийн хэлбэр, тэдгээрийн харьцаа, дүр төрх, дүрсэлсэн объектын онцлог шинж чанарыг дамжуулах;
4. хурууны хөдөлгөөн, стек ашиглан хэвний гадаргууг боловсруулах;
5. бүтээлч байдал, ой санамжийг хөгжүүлэх;
6. нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх;
7. спортод дурлах, эрүүл амьдралын хэв маягийг төлөвшүүлэх.
Тоног төхөөрөмж, материал: Олимпийн баавгай, тоолох саваа, хуванцар, загварчлах самбар, стек.
Лавлагаа:
Доронова Т.Н. Уран сайхны бүтээлч байдал 2-7 насны хүүхдүүд: сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан арга зүйн гарын авлага / T.N. Доронова – М.: Боловсрол, 2011 – 240 х.
Doronova T. N. Хүүхдийн байгаль, урлаг, дүрслэх үйл ажиллагаа: "Солонго" хөтөлбөрийн хүрээнд 3-6 насны хүүхдүүдтэй ажилладаг сурган хүмүүжүүлэгчдэд зориулсан арга зүйн зөвлөмж / Т.Н.Доронова - 6-р хэвлэл. – М.: Боловсрол, 2007 – 160 х.
Колдина Д.Н. - 6-7 насны хүүхдүүдтэй загварчлах, хэрэглэх. Ангийн тэмдэглэл / Д.Н.Колдина - М.: Мосайка-Синтез, 2003
Иванова Т.Е. Цэцэрлэгт загварчлах ангиуд. Арга зүйн гарын авлага / T. E. Иванова - М.: Сфера, 2010
Сурган хүмүүжүүлэгч:- Хараач, өнөөдөр бидэнд ер бусын зочин ирсэн байна. Тэр танд танил уу? (тиймээ, энэ бол цагаан баавгай.) - Тийм ээ, цагаан баавгай- Олимпийн бэлэг тэмдэг. Одоо тэр залуу тамирчдын эрэлд улс орон даяар явж, манай хэсэгт багтсан. Олимп гэж юу байдгийг та мэдэх үү? (хүүхдүүд: спортын тэмцээн, бүх үндэстний спортын наадам, бүх үндэстний тэмцээн)
– Мөн түүнчлэн олимпиадыг ангид, математикийн хичээлээр хийж болно - энэ нь аль хэдийн хүүхдүүдийн хоорондын оюуны тэмцээн байх болно.
– Тамирчин хүнд ямар чанарууд байх ёстой вэ (тэсвэртэй, хүчтэй, зоригтой, тууштай байх..)
– Бид Баавгайд залуу тамирчдын хувьд таарна гэж бодож байна уу? – Мэдээжийн хэрэг, бид спортод дуртай, жил бүр янз бүрийн спортын арга хэмжээнд оролцдог.
– Дарина, ямар хотын спортын арга хэмжээнд оролцсоноо хэлээч (Алёшатай хамт) (Сургуулийн өмнөх насны цанын зам)
– Ваня П., та ямар спортын арга хэмжээнд оролцсон бэ? (Ээж, аав, би - спортын гэр бүл)
– Мишка таныг тэмцээнд хэрхэн бэлдэж байгааг асуув. (бид биеийн тамирын хичээл хийдэг, өглөө бүр өглөөний дасгал хийдэг)
- Тэгээд одоо надад үзүүлж чадах уу?
- Ширээнүүдэд суу. Хүн бүр ширээн дээр тоолох саваа байдаг. Баавгайд ямар дасгал хийж чадахаа үзүүлцгээе. Үүний тулд эр хүнийг бүтээцгээе. (Толгой нь нүүрний зурсан хэсгүүдтэй картон дугуй, мөр нь нэг тоолох саваа, их бие, гар, хөл нь хоёр саваагаар хийгдсэн байдаг.)
Текстийн дагуу залуус саваа эрчүүдийн гар, хөлний байрлалыг өөрчилдөг.
Юуны өмнө эхлээд босоод дасгал хий.
(эхлэх байрлал авах)
Бид халаалтаа эхлүүлнэ:
Бид хөлөө илүү өргөн тархсан
Гараа хажуу тийш нь дэлгэе
Тэгээд бид тохойгоо нугалах болно.
Дээш гар, доошоо гар
Бидний суух цаг боллоо
Бид халаалтаа дуусгана:
Бид гар, хөлөө тэгшлэв!
Эдгээр дасгалуудыг хүүхдүүдтэй хамт биеийн тамирын дасгал болгон хийж болно.
– Мишка дасгалд үнэхээр дуртай байсан ч харамсалтай нь тэр санасангүй. Бид Баавгайд хэрхэн туслах вэ? (Хуванцараар эрэгтэй хүн хийх)
- Дасгал хийж байгаа хүний ​​нүдийг сохлоё.
- Бид яаж толгойгоо авах вэ? (Гарын дугуй хөдөлгөөнөөр хуванцарыг өнхрүүлэх)
-Бид цогцсыг яаж авах вэ? (Гараа урагш, хойшоо шулуун хөдөлгөөнөөр хуванцар эргэлддэг)
– Одоо таны хүн ямар дасгал хийж байгаа, тамирчны гар, хөлийг хэрхэн зөв байрлуулах талаар бодоорой.
Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа(үйл ажиллагааны хөгжмийн дагалдах).
Хурууны гимнастик "Спорт":
Бид цэнгэлдэх хүрээлэнд ирлээ
(хоёр гарын хуруунууд ширээний гадаргуу дээр "алхдаг")
Бидэнд яагаад хэрэгтэй байна вэ?
(нударга зангидаж, тайлах)
Бид энд гүйж болох уу?
(жижиг хуруунаас эхлээд хуруугаа сунгана)
Үсрэхэд зориулсан трамплин байдаг,
Хөлбөмбөгийн тоглогчдын талбай байдаг
Мөн хоккейн тоглогчдод зориулсан тэшүүрийн талбай.
Бид теннис тоглож чадна
Дасгалын машин ашиглан булчингаа чангал.
Бидэнд цэнгэлдэх үнэхээр хэрэгтэй байна.
(хуруу түгжээтэй, алгаа зангидсан, тайлсан)
Бид багаасаа спорттой найзууд байсан!
(алгаа алгадах)
Хүүхдийн үйл ажиллагааг удирдах(заавар, тайлбар, хувь хүний ​​тусламж)
Уран барималд дүн шинжилгээ хийх
Үзэсгэлэнд бүгд ирдэг.
Танд ямар тамирчин таалагдсан бэ?
Тэр ямар дасгал хийж байгааг тайлбарла. Биеийн хэсгүүдийг зөв байрлуулсан уу?
Тамирчин энэ дасгалыг хийснээр биеийн аль хэсгийг бэхжүүлдэг гэж бодож байна вэ?
– Та ямар дүрийг тогтвортой гэж боддог вэ? Яагаад? (Эх хэсгүүд нь хоорондоо зөв холбогдсон)