Зурах тэмдэглэл бол миний дуртай зүйл. "Миний дуртай амьтад" зургийн талаархи тэмдэглэл, дунд бүлэг

"Миний дуртай тэжээвэр амьтад" зургийн хичээл.

(Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдтэй.)

Зорилтот . Хүүхдүүдэд төрсөн сэтгэгдлийнхээ үр дүнд үндэслэн янз бүрийн хэлбэр, хэмжээтэй объектуудыг зураг дээр дүрслэхийг заах; хуудас цаасны зайг чиглүүлэх.

Даалгаврууд.

Боловсролын.

Бөөрөнхий хэлбэртэй амьтдыг дүрсэлж сур: объектын том хэсгүүдийн үндсэн хэлбэрийг тодруулж, байрлалыг нь дамжуулах (хөдөлгөөнт амьтан, жижиг нарийн ширийн зүйлийг нэмж, пропорцийг дамжуулах).

Бэлтгэл зураг зурахдаа энгийн графит харандаа дээрх даралтыг сайн дураараа зохицуулах ур чадварыг дадлага хий.

Хүүхдэд объектын дүрсийг тоймоор нь зурахыг заа.

Залруулах, хөгжүүлэх

Хүүхдийн нүд, сэтгэцийн үйл ажиллагааг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдийн гэрийн тэжээвэр амьтдын талаархи мэдлэгийг бэхжүүлэх, хидэвхтэй, идэвхгүй үгсийн санг өргөжүүлэх.

Боловсролын.

Хүүхдэд хариу үйлдэл үзүүлэх, анхаарал халамж тавих, бусдад эелдэг байдал, өрөвдөх сэтгэл, бэрхшээл тохиолдоход туслах чадварыг төлөвшүүлэх.

Толь бичиг: дөрвөн хөлтэй найзууд, туслах, биеийн хэсгүүд, дүрс.

Тоног төхөөрөмж. Картууд - тэжээвэр амьтдыг дүрсэлсэн дүрс; үзүүлэх материал - ижил тэжээвэр амьтдыг дүрсэлсэн зураг; мольберт; соронзон самбар, хүүхэд бүрийн цомгийн хуудас; захидал бүхий дугтуй; нохойны тухай оньсого; энгийн, өнгөт харандаа.

Арга зүйн техник:

үйл ажиллагааны сэдэл; оньсого хэлэх; хүүхдэд зориулсан асуултууд; асуудалтай нөхцөл байдал; нарийн моторт ур чадварыг хөгжүүлэх дасгалууд; хурууны гимнастик; лексик болон дүрмийн категорийг хөгжүүлэх дасгалууд; логик сэтгэлгээг хөгжүүлэх дасгалууд; физик минут; хүүхдүүдтэй харилцах; гэнэтийн мөч; хичээлийн үр дүн.

Бусад үйл ажиллагаатай харилцах харилцаа .

Танин мэдэхүйн болон судалгаа: алхаж байхдаа нохой, муурны ажиглалт; ном унших, гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай хурууны дасгал сурах, номон дээрх чимэглэлийг үзэх, тэжээвэр амьтдын тухай оньсого асуух; гэрийн тэжээвэр амьтдад зориулсан барилга байгууламжийг төлөвлөх. Мюзикл: дуу дуулж, гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай хөгжмийн үзэгдэл сурах.

Хичээлийн явц .

Шууданч бидэнд юу авчирсныг хараарай. Энэ юу вэ? (захидал)

Залуус аа, та захиа хэнээс ирснийг мэдмээр байна уу? Дараа нь оньсого тааварлаарай:

Тэр эзэнтэй найзууд,
Байшин хамгаалалттай
Саравчны доор амьдардаг
Бөгжний сүүл.

Багш хүүхдүүдийг магтаж: "Та оньсого тааварыг зөв таасан. Энэ захидал манай найз Шарик нохойноос ирсэн. Энэ захидалд юу байгааг та яаж олж мэдэх вэ? (Та үүнийг уншиж болно. Та эхлээд дугтуйг нээх хэрэгтэй). Захидлыг хэн унших вэ? (Та насанд хүрсэн хүнээс асууж болно). Яаж, ямар эелдэг үгээр асууж чадаж байна аа? (Захиаг уншихад тусална уу) Би танд туслахдаа баяртай байна, мэдээжийн хэрэг би дугтуйг нээж, унших болно. Тэрээр ингэж бичжээ: “Эрхэм залуус аа! Өглөө лангуундаа босоод шууд л найзуудтайгаа уулзахаар явлаа. Тийм ээ, ямар гашуудал вэ! Намайг унтаж байхад нэг муу шидтэн бүгдийг нь илбэн дүрс (тойм) болгов. Эзэмшигч нь удахгүй эргэж ирэх бөгөөд маш их бухимдах болно. Бид одоо яах ёстой вэ? Таныг гэрийн тэжээвэр амьтадтай сайн найзууд гэдгийг би мэдэж байгаа тул би чамаас тусламж хүсч байна. Бүх найзуудын минь урмыг хугалахад тусална уу. Үнэнч нохой Шарик танд урьдчилж баярлалаа.

За хүүхдүүд ээ, дөрвөн хөлтэй найз нөхөддөө тусалцгаая, тэжээвэр амьтад.

Залуус аа, Шарик нохой бидэнд ид шидтэй бүх тэжээвэр амьтдын дүрсийг илгээсэн. Тэднийг анхааралтай авч үзье.

Хийсэн. тоглоом "Контур".

Нэгдүгээр мольберт дээр ирээрэй” гэсэн юм. Багш нь ид шидтэй амьтдын тойм бүхий зургуудыг мольберт дээр тавиад асуулт асууна: "Энэ хэн бэ? Чи яагаад ингэж бодоов? Та үнээний талаар юу мэдэх вэ? Энэ нь ямар ашиг тус авчирдаг вэ? Чи түүнийг яаж энхрийлэн дуудаж чадаж байна аа? (Үхэр). Бүх гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай: морь, гахай, ямаа, муур гэх мэт. нохой.

Хүүхдүүд ээ, бид бүх дүрсийг харлаа. Сайн байна, та тэд хэн болохыг шууд таасан уу? Бид бүгдээрээ дөрвөн хөлт туслах, тэжээвэр амьтдаа хайрладаг, тэдэнтэй найзалж, тэдний талаар бүгдийг мэддэг тул тэдэнд амархан тусалж чадна. Үүнийг хийхийн тулд бид тэдгээрийг шидэт будаг, харандаагаар зурах хэрэгтэй. Гайхамшиг бидэнд ирэхийн тулд үлгэр домог хийцгээе."

Хүүхдүүд дараах үгсийг хэлдэг.

алга таших, дэвсэх, бөхийх,

Өөрийгөө эргүүл.

Бийр нь ид шидтэй болгоорой!

Зурж, залхуурах хэрэггүй.

Харандаагаа тавь

Тэд чадах бүхнээ хийх болно.

Муу ид шидийг даван туулж,

Бүх найзуудаа чөлөөл! »

Багш үргэлжлүүлэн: “Тэгэхээр хүүхдүүд ээ, бидний будаг, багс, харандаа ид шидтэй болсон ч хүн бүр тэдэнтэй зурж чаддаггүй. Зөвхөн зурж чаддаг, зурдаг хүмүүс л. Зөвхөн тэр үед л гайхамшиг гарч ирнэ. Гэхдээ та бид хоёр амьтдыг хэрхэн зурахаа мэддэг биз дээ? Гэрийн тэжээвэр амьтдыг зурах үндсэн дүрмийг санацгаая.

Хоёрдахь мольберт рүү яв, хар, чи энд хэнийг харж байна вэ? (гэрийн тэжээвэр амьтдын дүрс бүхий зураг.)

Надад хэлээч, бүх амьтад ямар биеийн хэсгүүдтэй вэ? "Хүүхдийн жагсаалт: "Их бие, толгой, сарвуу (хөл), чих, сүүл." Үүний зэрэгцээ багш эдгээр хэсгүүдийг зургаар харуулж, ямар хэлбэртэй болохыг хүүхдүүдээс асууна. Бид амьтныг биеийн аль хэсгээс зурж эхлэх вэ? Энэ нь зөв, хамгийн том нь, биеэс нь. Тэгээд бид жижиг нарийн ширийн зүйлийг зурахдаа? Ажлынхаа төгсгөлд. Сайн хийлээ! Чи бүгдийг санаж байсан, чи бүгдийг мэднэ. Таны зурсан зурган дээр ид шид тохиолдохын тулд хуруунууд дасгал хийх ёстой.

Хурууны гимнастик "Тэжээвэр амьтад".

Нэг хоёр гурав дөрөв тав,

Бид амьтдыг юу гэж нэрлэх ёстой вэ? (бид зүүн гарынхаа хурууг нэг нэгээр нь нугалав)

Хамгийн ойр, хамгийн үнэнч -

Хүн бүр тэднийг мэддэг байх (Бид алгаа таших).

Морь, үхэр, ямаа, нохой, муур (баруун гарын хурууг зүүн гарын долоовор хуруугаар нугалах).

Бид тэднийг юу гэж нэрлэх ёстой вэ?

Жаахан бодоорой (бид бусдаас асууж байгаа мэт гараа хажуу тийш нь дэлгээд).

Тэд байшинд эзэнтэйгээ хамт амьдардаг (бид байшингийн дээврийг толгой дээрээ гараараа дүрсэлдэг),

Тиймээс хүн бүр тэднийг гэртээ дууддаг.

Залуус аа, та хэнийг зурахаа, ямар тэжээвэр амьтанд хамгийн их дуртай гэдгээ бодоорой. За одоо ширээ рүүгээ орцгооё. Амьтдыг зовлон бэрхшээлээс аврах цаг болжээ.

(Хүүхдүүд ширээн дээр суугаад зурдаг, багш ширээн дээр хэрхэн суухыг сануулж, зөвлөгөө өгдөг.)

Хүүхдүүд ээ, ид шид бидэнд тусалсан. Та нар бүгд гайхалтай ажил хийсэн (хөрөг зураг). Тэднийг үзэсгэлэнд аваачиж үзэцгээе. Аажмаар, бүү яар, зурсан зургуудаа ширээн дээр авчир (надад).

Дууссан ажлын дүн шинжилгээ .

Багш 2-3 хүүхдийг дуудаж шинжилгээ хийдэг. Хүүхдүүд дуртай зурсан зургаа үзүүлж, яагаад таалагдсанаа тайлбарладаг.

Хичээлийн хураангуй.

Та өнөөдөр хэнд тусалсан бэ? Гэрийн тэжээвэр амьтад яагаад бидний дөрвөн хөлтэй найзууд болсон бэ?

Дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

Сэдэв: "Миний дуртай үлгэрийн баатар"

Зорилтот:

Хүүхдийг урлагийн бүтээлээр дамжуулан ардын уламжлалыг сэргээх ажилд татан оролцуулах.

Даалгаварууд:

Боловсролын:

Амьтны үлгэрийн дүр төрхийг дүрслэх онцлог шинж чанаруудын талаархи ойлголтыг нэгтгэх.

Хамтын бүтээл хийж сур - номын чимэглэл.

Өөр өөр сүүдэртэй болохын тулд будгийг хэрхэн холих талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Хөгжлийн:

Хүүхдийн бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх

Боловсролын:

Ардын урлагт эх оронч үзлийг төлөвшүүлэх.

Материал:

Зураач Е.Рачевын “Колобок” үлгэрийн зураг.

Тоглоом: туулай, боов.

Цагаан А4 цаас.

Гуаш, сойз.

Урьдчилсан ажил:

Колобок үлгэр уншиж байна

Хүүхдүүдтэй цаас будах

Мод, зам, нар, өвс, боов зэргийг зурах

Хүүхдүүд хивсэн дээр багшийн өмнө хагас тойрог хэлбэрээр зогсож байна (үлгэрийн нуга)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, нүдээ аниад одоо бид үлгэрийн нугад байх болно.

Дэлхий дээр олон янзын үлгэр байдаг

Гунигтай бас инээдтэй

Гэхдээ дэлхий дээр амьдрахын тулд

Бид тэдэнгүйгээр амьдарч чадахгүй.

Үлгэрт юу ч тохиолдож болно

Бидний үлгэр урд байна

Үлгэр хаалгыг тогших болно -

Зочиндоо "Ороорой" гэж хэлье.

В.А. Стеклова

Сурган хүмүүжүүлэгч: Нүдээ нээ, бид үлгэрийн нугад байна.

Багш нь боов, бөжин хоёрын уулзалтын хэсгийг харуулж байна. (хүүхэлдэйн жүжиг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэр бидэнд аль хэдийн ирсэн. Манайд ямар үлгэр ирсэн бэ?

Хүүхдүүд: Колобок

Хүүхдүүд: чоно, баавгай, үнэгтэй.

Хүүхдүүд үлгэрийн зураглалыг хардаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чоно, баавгай, үнэгний бие ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: (зууван)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Толгой нь ямар хэлбэртэй вэ?

Хүүхдүүд: (дугуй)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Бор

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чоно ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Саарал

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үнэг ямар өнгөтэй вэ?

Хүүхдүүд: Улаан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амьтад бие биенээсээ юугаараа ялгаатай болохыг харцгаая? Бүжин ямар чихтэй вэ?

Хүүхдүүд: Урт

Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгай яах вэ?

Хүүхдүүд: Богино

Сурган хүмүүжүүлэгч: Амьтад ямар сүүлтэй байдаг вэ? Үнэг ямар сүүлтэй вэ?

Хүүхдүүд: Урт сэвсгэр

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чоно яах вэ? туулай?

Хүүхдүүд: Чоно саарал өнгөтэй, туулай нь жижиг, богинохонтой.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо жаахан дулааццгаая

Нэг минутын турш биеийн тамирын хичээл

Манай амьтад шиг (алгаа таш.)

Сарвуу нь хөгжилтэйгээр тогшиж байна:

Топ-дээд-дээд, дээд-дээд-дээд. (Хөлийг тамгалах.)

Мөн миний хөл ядарч байна,

Гар алгадах:

алгаа таших, алга таших, алга таших. (Алгаа таш.)

Тэгээд доош тонгой (Хэлхээ.)

Ойролцоох амьтад бүжиглэдэг. (Газар дээрээ үсрэх.)

Тэгээд тэд гүйж эхлэхэд - (Байрандаа гүйж байна.)

Тэднийг хэн ч барьж чадахгүй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Боов үнэгтэй уулзахад юу болсон бэ? Үнэг зальтай, тэр Колобоктой юу хийсэн бэ?

Хүүхдүүд: Тэр боовыг хэлэн дээрээ суугаад сүүлчийн удаа дуулахыг хүсэв. Тэгээд тэр өөрөө идсэн.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та "Колобок" үлгэрийг санаж байна уу? Та энэ үлгэрт дуртай юу?

Хүүхдүүд: Тийм ээ, надад таалагдаж байна

Багш энэ үлгэрт зориулж зураг зурж, түүгээрээ ном хийхийг санал болгодог.

Хурууны гимнастик

Цэлмэг газарт байшин байдаг

За, байшин руу орох зам хаалттай,

Бид хаалгыг нээж байна

Бид таныг энэ байшинд урьж байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: "Та үлгэрээс ямар амьтныг зурахыг хүсч байна вэ?

Хүүхдүүд: Баавгай, туулай, үнэг, чоно

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн баавгай зурах вэ?

Хүүхдүүд: Би (Варя)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн туулай зурах вэ?

Хүүхдүүд: Би (Ксюша)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Чоныг хэн зурах вэ?

Хүүхдүүд: Би (Андрей)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хэн үнэг зурах вэ?

Хүүхдүүд: Би (Алексей)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, одоо би та нарт бэлтгэсэн бүтээлээ өгөх болно. Тэдэн дээр бид "Колобок" үлгэрийн амьтдыг үргэлжлүүлэн зурах болно.

Багш хүүхдүүдийн хамт ширээн дээр зурсан зургуудыг тодорхой дарааллаар тавьдаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зургууд хатаж дуусахад бид ном хийх болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та гайхалтай юм. Та ямар гайхалтай зургуудыг бүтээв.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үлгэрт гайхамшиг тохиолддог гэдгийг та мэдэх үү?

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өө залуусаа, энд гайхамшиг, нэг төрлийн сагс байна. Үүнд юу байгааг би гайхаж байна уу? (хожуул дээр сагс байна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сагсанд юу байгааг хүүхдүүдэд үзүүлэв. Үлгэрийн баатрууд чамд амттан үлдээсэн байх. Тэдэнд баярлалаа гэж хэлье.

МДБ хосолсон 436-р цэцэрлэг

Дунд бүлгийн зургийн хичээлийн хураангуй

"Миний дуртай баатар К.И. Чуковский"

Эмхэтгэсэн, явуулсан

Сурган хүмүүжүүлэгч: Никитина Л.В.

2014 он

Зорилтот:
К.И.Чуковскийн бүтээлч сэтгэлгээгээр дамжуулан хүүхдүүдийн урлаг, яриа, харааны чадварыг сайжруулах.

Даалгаварууд:
- Боловсролын: Үлгэрийн баатруудын сэтгэл хөдлөлийн байдлыг янз бүрийн илэрхийлэх арга хэрэгслээр (дуу хоолой, нүүрний хувирал, дохио зангаа) дамжуулах чадварыг бэхжүүлэх. Дуртай дүрийнхээ онцлог шинжийг зураг дээр харуулж сур. Цаасан дээр дүрсийг анхааралтай зурах ур чадварыг бэхжүүлэх.
- Хөгжлийн: Өнгөт харандаа, эсгий үзэгтэй ажиллахад харааны чадварыг сайжруулах. Үлгэрийн баатрын дүрийг бүтээхдээ бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх.
- Боловсролын : К.И.Чуковскийн бүтээлийг сонирхох, түүний үлгэрт дурлах.
Тоног төхөөрөмж: К.И.Чуковскийн хөрөг, түүний бүтээлүүд бүхий ном, тэдэнд зориулсан чимэглэл. Хувцасны элементүүд, маск, шинж чанарууд. Цаасан хуудас (A 4 формат), өнгөт харандаа, эсгий үзэг.

Арга зүйн техник:
Амаар: Тоглоомын сэдэл - үлгэрээр аялах, зүйр цэцэн үг хэлэх, "Үг хэлэх" тоглоом, хөгжмийн дагалдах.
Харааны: Төрөл бүрийн зураачдын үлгэрийн зураг, зураг.
Практик: Ном үзэж, "Нисэх - Цокотуха" үлгэрийн хэсгийг жүжиглэх, динамик завсарлага авах, үлгэрийн баатруудыг зурах.
Урьдчилсан ажил:К.И.Чуковскийн бүтээлүүдийг унших.
К.И.Чуковскийн бүтээлээр хүүхэлдэйн кино үзэж байна. Үлгэр сонсох, чимэглэл үзэх, К.И.Чуковскийн бүтээлүүдийн талаар ярилцлага хийх.

Хичээлийн явц:
Зохион байгуулалтын хэсэг. "Амьтны хүрээлэнгийн төөрөгдөл" дасгал
- Залуус аа, өнөөдөр бид Корней Иванович Чуковскийд зочлох гэж байна. Тэр хөгжилтэй хүн байсан бөгөөд онигоонд дуртай байв. Тиймээс түүн дээр очихын тулд онигооны тасалбар авах хэрэгтэй. Эдгээр зургуудыг үзээд эдгээр амьтад ямар амьтан, шувуу эсвэл шавьжтай төстэй болохыг тааварлаарай.(Багш хачин амьтдын зургийг үзүүлэв. Хүүхдүүд ямар амьтадтай төстэй болохыг тааварлав.) Багш хүүхдүүдэд тасалбар өгдөг.


Гол хэсэг. Үлгэрийн тухай яриа K.I. Чуковский.
- Та бүгд тасалбараа авчихсан тул орж ирээд тухтай байгаарай. Хөргийг хараарай, Корней Иванович Чуковскийг дүрсэлсэн байна. Тэр ямар эелдэг, хөгжилтэй харцтай вэ. Тэрээр хүүхдүүдэд маш их хайртай байсан бөгөөд тэдэнд зориулж үлгэр, шүлэг зохиодог байв. Үүний тулд тэд түүнийг "Өвөө Корней" буюу овог нэрээр нь "Өвөө Чуковский" гэж нэрлэсэн.
Чуковский өвөөгийн ямар үлгэрийг та мэдэх вэ? (Хүүхдийн хариулт).
- Тийм ээ, хамгийн алдартай хүүхдийн бүтээлүүд:
"Цокотуха нис"
"Хулгайлсан нар"
"жоом"
"төөрөгдөл"
"Айболит"
"Утас"
"Федориногийн уй гашуу"
"Бармалей"
"Матар"
"Мойдодыр"
(Багш үлгэрийн нэрийг дуудаж, хүүхдүүдэд тохирох номны чимэглэлийг үзүүлдэг.)
-К.И.Чуковский амьтдад хайртай байсан тул түүний үлгэрт үргэлж олон амьтан, шувуу, шавж байдаг. Тэдний заримыг нь санацгаая. "Цокотуха ялаа" үлгэрийн баатруудыг санаарай. (Үлгэрийн хэсгээс тайзнаа тавигдсан.)

"Үг хэлэх" тоглоом тоглогддог.
- Одоо бид чамтай тоглох болно. Би үлгэрээс ишлэл уншина, та үгсийг гүйцээнэ. Хэрэв та үлгэрийн нэрийг санаж байгаа бол надад хэлэхээ мартуузай. Мөн энэ үлгэрт зориулж тусгайлан зурсан зургуудаас сонгоорой.
Түүнтэй хамт эх туулай
Би бас бүжиглэв.
Тэгээд тэр инээж, хашгирав:
"За, баярлалаа, ... (Айболит)!" "Айболит"

Түүний ард сэрээ байна,
Шил, шил
Аяга, халбага
Тэд үсэрч байна ... (зам). "Федориногийн уй гашуу"

Баавгай чимээгүйхэн ойртож,
Тэр түүнийг зөөлөн түлхээд:
"Би чамд хэлж байна, муу санаатан, Нарыг нулим... (хурдан)!" "Хулгайлсан нар"

Гэнэт хаа нэгтээгээс бяцхан шумуул нисээд,
Түүний гарт Бяцхан ... (гар чийдэн) шатаж байна. "Цокотуха нис"

Тэгээд туулайнууд дуудав:
- ... (бээлий) явуулах боломжтой юу?
Тэгээд сармагчингууд дуудав: - Та илгээнэ үү ... (ном)! "Утас"

Ээжийн унтлагын өрөөнөөс гэнэт
Хөлтэй, доголон,
Угаалгын сав нь дуусч, сэгсэрнэ ... (толгой). "Мойдодыр"

Гэтэл нэг өглөө имж давхиж ирээд, барбель харангуутаа халуухан орилж: “Энэ аварга хүн мөн үү? (Ха ха ха) Зүгээр л... (жоом)! (Ха ха ха) "Жоом"

"Очлох" динамик түр зогсолт
Багш нь К.И.Чуковскийн үлгэрийн баатруудыг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд текстийн дагуу хөдөлгөөнийг багшийн зааж өгсөн дагуу гүйцэтгэдэг.
Мойдодыр дээр очихын тулд: Бүгдийг яаравчлаарай.
Мойдодыртай хамт
Хөгжилтэй бүжиглэ. Ла-ла-ла-ла-ла-ла-ла.
Fedora-д зочлохын тулд: Бүгдийг яараарай,
Федоратай хамт
Хөгжилтэй бүжиглэ.
Та-та-та-та-та-та-та.
Цокотухад зочлохын тулд: Бүгдээрээ яараарай.
Мухатай хамт
Хөгжилтэй бүжиглэ. Па-па-па-па-па-па-па.
Айболит руу очихын тулд: Бүгдийг яараарай,
Айболиттой хамт
Хөгжилтэй бүжиглэ! За яахав, сайн, сайн, сайн, сайн, сайн.
Цэвэр яриа
Хэ-хэ-хэ- миний утас дуугарав
жил жил - Мойдодырын усанд дуртай.
Ил-ил-ил - Матар тэнгэрт нарыг залгив.

МАОУ "Белогорск хотын 201-р сургууль"

"Миний дуртай амьтад"

OD зургийн хураангуй

ДУНД БҮЛЭГ

Зорилтот: 4-5 насны хүүхдийн харааны ур чадвар, уран сайхны болон гоо зүйн чадварыг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд:

2. Таазыг дуугаар нь таньж зурж сурах;

3. Дууны дууг сонсох замаар танил дүр төрхийг ялгах чадвараар сэтгэн бодох, төсөөлөх чадварыг хөгжүүлэх,

4. Хамтарсан үйл ажиллагааны явцад үе тэнгийнхний хооронд эерэг сэтгэл хөдлөл, найрсаг харилцааг төлөвшүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Хөгжмийн төв, Харандаа (энгийн болон өнгөт),

цомгийн хуудас.

Байгууламж:

    харааны -зураг: азарган тахиа.

    уран зохиол -оньсого;

Боловсролын үйл ажиллагааны хувилбар:

Хүүхдүүдийн мэндчилгээ. Хөгжмийн найруулга нь "Байгалийн чимээ" сонсогддог. Багш гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай оньсого асууж, хүүхдүүд таамагладаг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Хүүхдүүд ээ, бас хөгжмийн оньсого байдаг. Сонсооч. Энэ хэнтэй адилхан харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд хэн ийм дуу авиа гаргаж болохыг таамагладаг.

Багш (дүрмийг тайлбарладаг). Дуу хоолойны "эзэн" -ийг таньсаны дараа та гараа өргөх хэрэгтэй. Хариулт нь зөв бол бүгд алга ташина.

"Cockerel" хөгжмийн сэдэвт дуу тоглодог.

Хүүхдүүд зурж эхэлдэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч. Та зурахдаа пропорцийг хадгалах хэрэгтэй.

Хичээлийн төгсгөлд багш хялбархан үзэхийн тулд зургийг дараалан байрлуулдаг. Хүүхдүүдтэй хамт бүтээлд дүн шинжилгээ хийж, урам зориг өгдөг ("Залуу зураач" медаль).

Хөгжмийн найруулга нь "Байгалийн чимээ" сонсогддог.