Дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй. "Гурван баавгайд зориулсан аяга" сэдвээр дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн тойм

Любовь Паршукова
"Баавгай" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй

Хичээлийн тэмдэглэлуран сайхны бүтээлч байдалд (загварчлал) Учир нь дунд бүлэг« Баавгай» . (4-5 жил).

Боловсролын салбар - урлаг

Зорилтот: Гоо сайхны амтыг төлөвшүүлэх, бүтээлч сэтгэлгээг хөгжүүлэх.

Даалгаврууд: Онцлог шинж чанарыг агуулсан хэд хэдэн хэсгээс бүрдсэн объектыг сийлбэрлэж сур (чих, хамар). Танил арга техникээ бататгах баримал: түрхэх техникийг ашиглан өнхрөх, буулгах, эд ангиудыг холбох. Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх, сонирхлыг хөгжүүлэх баримал.

Боловсролын интеграци бүс нутаг: танин мэдэхүй, биеийн тамир, уран зохиол унших, уран сайхны бүтээлч байдал, хөгжим.

Материал: хуванцар; зориулсан самбар баримал; Зураг баавгай; тоглоом « Баавгай» .

Урьдчилсан ажил:

уран зохиол унших "Теремок", "Гурав баавгай» ; "Машенка ба баавгай» , өвөлжилтийн тухай ярьж байна баавгай, түүний хүнсний бүтээгдэхүүн, түүний амьдрах нөхцөл, дүрсэлсэн чимэглэлийг харж байна баавгай, оньсого таавар, танилцуулга үзэх "Зэрлэг амьтад".

Хичээлийн явц:

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр бидэн дээр зочин ирэх болно, гэхдээ түүнийг гарч ирэхээс өмнө бид хэн болохыг таах ёстой. Би чамд оньсого хэлье, чи надад зөв хариултыг хэлээрэй.

Хөл, том,

Тэр өвлийн улиралд үүрэнд унтдаг.

Нарсны боргоцойд дуртай, зөгийн бал дуртай,

За, хэн нэрлэх вэ?

Хүүхдүүд: Баавгай.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энэ тухай товчхон ишлэлийг сонсоорой баавгай"Бидний хэн нь мэдэхгүй баавгай? Том, болхи, хөлтэй. Энэ араатны тухай бидний бодол яг ийм байна. Гэхдээ үнэндээ баавгай тийм биш. Тэр маш хөдөлгөөнтэй, маневрлах чадвартай. Баавгай- ааш муутай бол хэнийг ч урам хугарахгүй аймшигт ойн оршин суугч. Гэр бүлд харьяалагддаг буурай. Баавгай– махчин хөхтөн амьтан, сайн сэлж, модонд авирдаг. Нэг цохилт, баавгай нь өөр амьтныг алж чадна. Хөл зузаан баавгай, жижиг чих, нүдтэй том толгойтой, дээлний өнгө өөрчлөгддөг. Хэдийгээр баавгай- энэ бол ердийн махчин амьтан, тэр ургамал идэх дуртай амттан: жимс, жимсгэнэ, үр тариа, өвс, ургамлын үндэс, гэхдээ бүү ай, манай зочин маш эелдэг, тэр бидэнд үлгэрийн орноос ирсэн.

(хаалга тогшиж байна. Багш тоглоом авчирна). Залуус аа, бид зочдодоо мэндлэхээ мартчихаж, яаж сайхан мэндлэх вэ?

Хүүхдүүд: Сайн байна уу, бид тантай уулзаж байгаадаа маш их баяртай байна!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка надад өвлийн улиралд үүрэнд ганцаараа уйддаг гэж хэлсэн, бид түүнд яаж туслах вэ?

Хүүхдүүд: Бяцхан үрсийн нүдийг сохлоё бамбарууш.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Гэхдээ эхлээд чамтай нэг тоглоом тоглоцгооё. Тоглоом гэж нэрлэдэг "Тедди баавгай", та текстийн дагуу хөдөлгөөн хийх ёстой. За ингээд клиринг дээрээ очоод дугуйлан зогсооцгооё.

Хөлтэй баавгай ой дундуур алхаж байна,

Тэр боргоцойг цуглуулж халаасандаа хийж,

Гэнэт боргоцой яг баавгайн духан дээр унав.

Баавгай уурлаж, хөлийг нь гишгэв.

"Би дахиж боргоцой цуглуулахгүй,

Би машиндаа суугаад орондоо оръё!"

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мишка унтахад эрт байна, бид ширээн дээр очоод залуус маань хэрхэн баримал хийхийг харвал дээр байх болно. бамбарууш.

Хүүхдүүд: ширээ рүү очоод байрандаа суу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, баавгай ямар хэсгүүдээс бүрддэг вэ?

Хүүхдүүд: бие, толгой, сарвуу, сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид биеийг яаж барималлах гэж байна, энэ ямар харагдаж байна вэ?

Хүүхдүүд: биеийн зууван.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэгээд толгой?

Хүүхдүүд: Дугуй.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Үүнийг анхаарна уу баавгайн ам сунасан байна, мөн толгой дээр чих байдаг! Хичнээн чихтэй баавгай? Тоолж үзье?

Хүүхдүүд: 1 – 2. 2 чих

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өчигдөр би баавгай хийсэн, чамд үзүүлэхийг хүсч байна уу?

Хүүхдүүд: Тиймээ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Хуруугаараа амаа сунгаж, хуванцар чимхэж чихээ хийв. Биднийг биеийн аль хэсгийг нь ажиллуулна гэж бодож байна вэ? Та яагаад ингэж бодож байгаагаа тайлбарлана уу?

Хүүхдүүд: Бие махбодоос, учир нь бид биеийн бүх хэсгийг түүнд наах болно.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Биеийг хийж дууссаны дараа бид юу баримал хийх вэ?

Хүүхдүүд: Толгойгоо сийлье.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Энд бид их бие, толгойтой болно, бидэнд хэрэгтэй юу?

Хүүхдүүд: Холбох.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Мөн бидний толгойг чанга барихын тулд түрхэх техникийг ашиглах ёстой. Баавгай бэлэн болохын тулд бидэнд юу үлдэх вэ?

Хүүхдүүд: Сарвуу ба сүүл.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тэр хэдэн сарвуутай вэ? баавгай, тооцоогоо хийцгээе.

Хүүхдүүд: 1, 2, 3, 4 -4 сарвуу.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Бид тэдгээрийг бөмбөлөгөөр хийх болно, гэхдээ бидэнд 5 бөмбөлөг хэрэгтэй болно, тав дахь нь юунд зориулагдсан бэ?

Хүүхдүүд: гэзэгний хувьд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарыг ажилдаа ороход би танд зориулж хөгжим тоглож өгье, энэ нь таны бүтээлч чадварыг нээхэд тусална. Манай ширээн дээр plasticine байгаа, бид үүнийг 3 хэсэгт хуваах хэрэгтэй, нэг хэсэг нь арай том, нөгөө хоёр хэсэг нь адилхан байх ёстой. Илүү том хэсгээс бид биеийг, нөгөө хэсгээс толгойг нь хэлбэржүүлж, сүүлчийн хэсгийг 5 тэнцүү хэсэгт хуваах хэрэгтэй, эдгээр нь сарвуу, сүүл байх болно. Ажилдаа орцгооё. (хөгжим асаалттай, байгалиас заяасан дуу чимээ сонсогддог)

Ажлын үеэр багш хүүхдүүдэд зөвлөгөө өгч, шаардлагатай бол тусламж үзүүлдэг.

Шинжилгээ:

Залуус аа, тэд ямар хөөрхөн болохыг хараарай Та бамбарууштай.

(Хүүхдүүдээс хэний ажил таалагдсан, яагаад гэдгийг асууж, зарим бүтээлийн дутагдалтай талуудад анхаарал хандуулж, дараагийн удаа тэднээс зайлсхийхийг санал болго).

Залуус аа, зочноо шинэ найз нөхөд сонгохыг урьцгаая. ( Тедди баавгайхүүхдүүдийн бүх бүтээлийг баяртайгаар сонгож, бэлэг өгсөн хүүхдүүдэд баярлалаа). Хүүхдүүд түүнийг дахин зочлохыг урьж байна.

Тедди баавгайхүүхдүүдийг жигнэмэгээр дайлж, баяртай гэж хэлдэг.

Зорилтот:
1. Хуухдийн хуванцараар ажиллах сонирхлыг бий болгох
2. Өнхрөх, чимхэх, шахах ур чадварыг үргэлжлүүлэн бэхжүүлэх.
3. Дэлгэрэнгүй болгох үйлдлийг эзэмшсэн байх.
4. Байгалийн материалтай хослуулан plasticine-ийн хэрэглээг хөгжүүлэхийг дэмжих.

Хичээлийн бэлтгэл:
Загварын хичээлийн өмнөх гэрийн даалгавар - "Зараа, бяцхан баавгай хоёр шинэ жилийг хэрхэн тэмдэглэв" хүүхэлдэйн киног гэртээ эцэг эхтэйгээ хамт үзэх, 1975 он.

Хичээлийн материал:
Пластилин, загварчлах самбар, стек, наранцэцгийн үр, цаасан салфетка. Зараагийн тухай оньсого.

Хичээлийн явц:
Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн уу залуусаа! Би танаас асуух зүйл байна - "Заа ба бяцхан баавгай хоёр шинэ жилийг хэрхэн тэмдэглэсэн бэ" хүүхэлдэйн киног хүн бүр гэртээ үзсэн үү?
Хүүхдүүд: Тийм ээ.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Энэ хүүхэлдэйн киноны гол дүр хэн байсан бэ?
Хүүхдүүд: Зараа!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зараа тэнд юу хийж байсан бэ?
Хүүхдүүд: Тэр баавгайн зул сарын гацуур мод байсан!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Баавгайн бамбарууш зараа юугаар чимэглэснийг санаж байна уу?
Хүүхдүүд: Тийм ээ, баавгайн бамбарууш нь зараа мөөг, алимаар чимэглэсэн!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, сайн байна! Та нарын хэд нь жинхэнэ зараа харсан бэ?
Хүүхдүүд: Хүүхдүүдээс янз бүрийн хариултууд.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та зараа юу иддэг гэж бодож байна вэ? Зараа яг юу иддэгийг мэдэхийн тулд би танд хэд хэдэн оньсого таахыг санал болгож байна.
Тэр ойд цүнхгүйгээр алхдаг
Алим, мөөг олдог
Ар талд нь зүү байдаг.
Зул сарын гацуур модны дэргэд байгаа тэр хэн бэ?
Хүүхдүүд: Зараа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Түүний нуруун дээр юу байгаа вэ?

Хүүхдүүд: Алим, мөөг!
Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв! Энд өөр нэг оньсого байна:

Намрын нэгэн өдөр, сайхан өдөр
Хагархай бөмбөг шиг харагдаж байна
Ойн замаар алхаж,
Би цоорхойд нэг алим олсон.
Мөн алим - би чамд хэлье -
Би түүнд маш их дуртай...
Хүүхдүүд: Зараа!

Сурган хүмүүжүүлэгч: За, та зөв хариулсан! Өнөөдөр бид зараа баримал хийнэ гэж та таамагласан байх.

Сурган хүмүүжүүлэгч: (үзүүлэх) Эхлэхийн тулд бид нэг ширхэг хар хуванцар авч, зузаан хиам болгон өнхрүүлж, нэг талдаа хурцалж, одоо бид бараг зараа нүүртэй болсон. Дараа нь гурван жижиг ширхэг бор хуванцарыг аваад жижиг бөмбөгийг өнхрүүлээрэй. Эдгээр нь манай зараагийн нүд, хамар байх болно. Залуус аа, бид наранцэцгийн үрийг юу гэж бодож байна вэ? Бид түүнд хуванцар болон наранцэцгийн үрээс ер бусын зүү хийх болно! Нэг үрийг нэг нэгээр нь авч, зараа ар тал руу нь болгоомжтой оруулна. Бид зараа юу иддэг тухай оньсого тааж байсныг санаж байна уу?

Хүүхдүүд: Хүүхдүүдийн хариулт.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм ээ, зараа алим идэх дуртай. Мөн бид таны зараа алим хийх болно. Жижиг салфетка авч, гартаа үрчийлгээд, зарааныхаа нуруун дээр тавих бөмбөг болгон өнхрүүлцгээе!

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа. Даалгаврыг дээжийн дагуу эсвэл санах ойноос гүйцэтгэнэ. Шаардлагатай бол багшид хандаж тусламж аваарай.
Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та үнэхээр мундаг юм! Хүн бүр амттай алимтай маш үзэсгэлэнтэй зараатай болсон!

Нэр дэвшүүлэх: Цэцэрлэг, Хичээлийн тэмдэглэл, GCD, загварчлал, аппликейшн
Гарчиг: "Ойн зараа" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй.


Албан тушаал: багш
Ажлын байр: MBDOU No22
Байршил: Красноярск

Екатерина Дмитриевна Сергейчук

Загварын хичээлийн хураангуй (дунд бүлэгт)

Сэдэв: "Цасан ширхгүүд".

Хөтөлбөрийн агуулга:

Боловсролын зорилго:

Сэрэх хаврын байгалийн сонирхлыг төрүүлэх, хаврын өөрчлөлтийг танилцуулах, примрозуудын тухай ойлголт өгөх;

Хаврын байгалийн үзэгдлийн талаархи мэдлэгийг нэгтгэх;

Уран баримлын техникээ сайжруулах;

Хэд хэдэн хэсгээс бүрдэх объектуудыг сийлбэрлэж сурахыг үргэлжлүүлэх;

Эд ангиудыг холбох чадварыг бэхжүүлж, бие биентэйгээ нягт наалдах;

Цасан ширхгийн онцлог хэлбэр, өнгө (иш, навч, цэцэг, онгоцонд байрлуулах) загварчлахдаа дамжуулж сурах;

Хөгжлийн даалгавар:

Хүүхдүүдийн эргэн тойрон дахь ертөнцийн гоо үзэсгэлэн, эв найрамдлыг харах хүслийг дэмжих;

Төсөөллийг хөгжүүлэх, ертөнцөд гоо зүйн хандлагыг бий болгох;

Нарийн моторт ур чадвар, нүд, анхаарал, ой санамж, бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Боловсролын даалгавар:

Байгальд халамжтай хандах хандлагыг төлөвшүүлэх;

Нарийвчлал, тууштай байдал, бие даасан байдал, шаргуу хөдөлмөрийг үргэлжлүүлэн хөгжүүл.

Урьдчилсан ажил:

Х.Х.Андерсений "Цасан дусал" үлгэрийн хэсгээс унших;

Г.Ладонщиковын "Цасан ширхгүүд" шүлгийг цээжлэх;

Примрозуудын тухай оньсого;

Примрозуудын талаархи санаа бодлыг тодруулах;

Зургийн багц дахь зургийг шалгах;

ой санамжаас цасан ширхгийг зурж, чимэглэл дээр үндэслэн;

Материал ба тоног төхөөрөмж: хуванцар, стек, нойтон салфетка, цасан ширхгийн өнгөт зураг.

Хичээлийн явц:

(Хүүхдүүд тойрог дээр зогсдог.)

ЗОХИОН БАЙГУУЛАХ ЦАГ.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, өнөөдөр ямар байдалтай байгаагаа надад харуулаарай (хүүхдүүд бие бие рүүгээ баяртайгаар инээмсэглэв)

Таны сайхан сэтгэлийн байдал зөвхөн бидний харилцааны үеэр төдийгүй өдрийн турш хэвээр байхыг хүсч байна.

Одоо чамд болон надад хэлье:

Бид ухаалаг,

Бид нөхөрсөг

Бид анхааралтай байна

Бид хичээнгүй

Бид уран баримал хийхдээ гайхалтай,

Бид амжилтанд хүрнэ!

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, оньсого тааварлаарай:

Би нахиалж байна

Ногоон навчинд.

Би мод усалдаг

Хөдөлгөөнөөр дүүрэн

Миний нэр.

Хүүхдүүд: хавар.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Сайн байна, чи ажиглалттай байгаа нь шууд илт байна. Хаврын өөр ямар шинж тэмдгийг та мэдэх вэ?

Хүүхдүүд: Цас хайлж, горхи урсаж, зарим газраар цасан доороос өвс ногоо гарч байна.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү. Энэ үед цэцэг цэцэглэж чадна гэж та бодож байна уу?

(хүүхдийн хариулт)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Та аль нь болохыг мэдмээр байна уу? Дараа нь өөр оньсого сонсоорой:

Ойн гэссэн хэсэг дээр

Би хаврыг хамгийн түрүүнд угтсан.

Би хүйтэн жавараас айдаггүй

Би хамгийн түрүүнд газраас гарах болно. (цасан ширхгүүд)

Хүүхдүүд: Энэ бол цасан ширхэг.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Зөв, энэ бол цасан ширхгүүд. Эдгээр нь хаврын хамгийн анхны цэцэг юм. Тэд цасан доороос нэвт гарч байна.

(цасан ширхгүүдийн зурагтай слайд үзүүлэх)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Залуус аа, та нарын хэн нэгэн үүнийг яагаад ингэж нэрлэснийг мэдэх үү?

Хүүхдүүд: Цасан доороос цасан ширхгүүд гарч ирэв; цас ихтэй байхад цэцэглэдэг; ойд гэссэн хэсгүүдэд цасан ширхгүүд гарч ирдэг; Учир нь тэр цас шиг цагаан юм.

Сурган хүмүүжүүлэгч: Тийм шүү, залуусаа. Цасан ширхгүүд хаврын эхэн үед цэцэглэдэг бөгөөд хүйтэн цаг агаар, хяруу, хүчтэй салхинаас айдаггүй. Тэр маш туршлагатай! Түүнийг хаврын дэлгэрүүлэгч гэж бас нэрлэдэг. Цэнхэр эсвэл цагаан цасан ширхэгтэй цэцэг харсан хүн хавар ирснийг ойлгодог! Цасан ширхгүүд бол ховор цэцэг боловч бид нарийхан цасан ширхгийг сийлснээр өөрсдийгөө болон хайртай хүмүүсээ баярлуулж, эдгээр цэцэг улам олон болно.

Ажилдаа орохын өмнө жаахан амарцгаая. Би чамайг цэцэг болгож байна:

"Цэцэг цэнэглэх" динамик түр зогсолт

Цэцэг цэцэг рүү: "Навчаа түү. (хүүхдүүд гараа өргөж, доошлуулдаг.)

Зам дээр гараад хөлөө дар (хүүхдүүд байрандаа алхаж, өвдөгөө дээш өргөх,

Толгойгоо сэгсэрч, өглөөний нарыг угтаарай. (толгой эргүүлэх)

Ишийг бага зэрэг хазайлгах - энэ нь цэцгийн төлбөр юм. (налалт).

Одоо шүүдэрээр угааж, сэгсэрч, тайвшир. (гар барих). Эцэст нь энэ өдрийг бүх сүр жавхлантайгаар угтан авахад бэлэн байна.

(хүүхдүүд ширээн дээр сууна)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Өнөөдөр бид цаасан дээр цасан ширхгийг баримал хийх болно.

Бидэнд ямар өнгө хуванцар хэрэгтэй вэ?

Хүүхдүүд: ногоон, цагаан

Багш: Эхлээд ногоон пластилин аваад алгаа хооронд "хиам" өнхрүүлээрэй - энэ нь иш байх болно (шулуун эсвэл хазайсан байж болно).



Сурган хүмүүжүүлэгч: Навч хийхийн тулд ногоон "хиам" өнхрүүлж, гурван тэнцүү хэсэгт хувааж, тус бүрийг тэгшлээд, хоёр талдаа хуруугаараа хурцалж, ишний ёроолд хавсаргана.

Цэцгийн хувьд эхлээд ногоон бөмбөлгийг өнхрүүлэн бэхлээд бага зэрэг тэгшлээд ишний төгсгөлд цэцгийн дунд хэсэг буюу цэцгийг холбодог ургамлын салаа хэсгийг авна. ба иш.





(хүүхдүүд гүйцэтгэдэг)

Сурган хүмүүжүүлэгч: Дараа нь бид цасан ширхгүүдийн дэлбээ хийж эхлэв: та цагаан "хиам" өнхрүүлж, гурван тэнцүү хэсэгт хувааж, хэсэг бүрийг навч шиг үзүүрээр нь хурцлах хэрэгтэй. Дууссан дэлбээнээс цэцгийг дараах байдлаар байрлуул: хоѐр дэлбээний үзүүрийг зулзаган дээр, гурав дахь нь хооронд нь холбож, тэдгээрийг хэт тэгшлэхгүйгээр суурь руу нь бага зэрэг дараарай.

(хүүхдүүд гүйцэтгэдэг)

Одоо цасан ширхгүүд бэлэн боллоо!







Сурган хүмүүжүүлэгч: Одоо цасан ширхгүүд биднийг жилийн турш баярлуулах болно. Мөн хэвлэсэн цэцгээ ээж, эмээ нартаа бэлэглэж болно.

Хичээлийн хураангуй.

Хичээл нь хүүхдийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, биширснээр төгсдөг бөгөөд энэ үеэр өвөрмөц байдал, бүтээлч байдлыг онцлон тэмдэглэдэг.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Сэдэв: "Хүүхэлдэйнд зориулсан аяга." Хөтөлбөрийн агуулга: Цайны сав суулга баримал хийхийг хүүхдүүдэд заах. Уран баримал хийх арга барилд дадлага хийх. Хамт олны сонирхлыг өдөөх.

Дунд бүлэгт гадаад ертөнцтэй танилцах, загварчлах цогц хичээл "Хавар. Хаврын шинж тэмдэг. Цасан ширхгүүд"Сэдэв. Хавар. Хаврын шинж тэмдэг. Цасан ширхгүүд. Програм хангамжийн даалгавар. Хүүхдүүдийн улирлын тухай ойлголтыг өргөжүүлэх. Хүүхдүүдийн хаврын тухай мэдлэгийг бэхжүүлэх.

Дунд бүлэгт "Баба Ягад зориулсан овоохой" загварчлалын нээлттэй хичээлийн хураангуйДаалгаврууд. Боловсролын. Загварчлах арга техникийг дадлага хийх - алгаа хооронд хиам эргэлдүүлэх. Үгийн сангаа баяжуулаарай. Хүүхдүүдийг элементүүдтэй танилцуул.

"Саванд байгаа кактус" загварчлалын нээлттэй хичээлийн хураангуйЗорилго: Бүтээмжтэй үйл ажиллагааны явцад нийгмийн хөгжлийн нөхцөл байдлыг бий болгох. Зорилго: 1. Уран баримал урлах чадварыг төлөвшүүлэх нөхцөлийг бүрдүүлнэ.

Эмхэтгэсэн: Краснодар хотын 205-р MBDOU-ийн багш Д.А.Кравцова. Хөтөлбөрийн агуулга: Манай орны агаарын хөлгийн төрлүүдийг хүүхдүүдэд танилцуулах.

Дунд бүлгийн "Тахиа" загварчлалын хичээлийн хураангуйЗорилго: Хуванцараас загварчлах сонирхлыг бий болгох. Хүүхдүүдийн бүтээлч байдал, төсөөллийг хөгжүүлэх. Зорилго: -Жижиг юмыг чимхэх чадварыг хөгжүүлэх.

"Туулай" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй"Туулай" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга. Хүүхдүүдэд тоглоомыг загвар болгон ашиглан туулайн баримал хийхийг заах;

Зорилго: Хаврын сэргэж буй байгалийн сонирхлыг төрүүлэх, хаврын өөрчлөлтийг танилцуулах, примрозуудын тухай ойлголт өгөх. Үргэлжлүүлэх.

"Мөөг" дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй"Мөөг" сэдвээр дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийн хураангуй Хөтөлбөрийн агуулга: хүүхдүүдийн танил зүйлийг баримал хийх чадварыг нэгтгэх.

Дунд бүлгийн "Шүлгэн дээрх бор шувуу" загварчлалын нээлттэй хичээлийн хураангуй.Уран сайхны бүтээлч байдлын дунд бүлгийн хичээл (загварчлал) Сэдэв: "Шалбагт бор шувуу" Зорилго: 1. Хүүхдүүдэд хуванцараар шувуу баримал хийхийг заах.

Зургийн сан:

"Муурын зулзага" дунд бүлгийн загвар өмсөгчдөд зориулсан GCD-ийн хураангуй

Багш бэлтгэсэн

дунд бүлэг

Конатьева Елена Викторовна

GCD зорилго:

Хүүхдүүдэд дөрвөн хөлтэй амьтан - муур баримал хийхийг заа.

Хөтөлбөрийн агуулга:

Уран баримлын техникийг бэхжүүлэх: далдуу модны хооронд plasticine өнхрөх; чимхэх, татах арга техникийг ашиглах дасгал хийх; эд ангиудыг холбох, бие биенийхээ эсрэг чанга дарах, давхаргыг тэгшлэх чадварыг нэгтгэх; хүүхдүүдийг plasticine-ийн шинж чанаруудтай үргэлжлүүлэн танилцуулах (зөөлөн, уян хатан, ямар ч хэлбэрийг авах боломжтой). Plasticine стектэй хэрхэн ажиллах талаар үргэлжлүүлэн суралцаарай.

Бие даасан байдлыг хөгжүүлэх.

Plasticine-тэй ажиллахдаа нарийвчлалыг төлөвшүүлэх. Нийт үр дүнд эерэг сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлэх.

Тайлбар толь бичгийн ажил: стек, plasticine зөөлөн, уян хатан, олон өнгийн.

Урьдчилсан ажил: Хүүхдүүдтэй гэрийн тэжээвэр амьтдын тухай яриа, зураг үзэх, уран зохиол, боловсролын уран зохиол унших, оньсого, боловсролын тоглоомууд: "Хэн хаана амьдардаг вэ?", "Хэний хүүхэд хаана байна?", "Тодорхойлолтоор олж мэдээрэй."

Материал:хавтан дээр (хүүхэд бүрийн хувьд) ба тус тусад нь хавтан, яндан, тосон даавуу, самбар дээр, зураг бүхий загварчлалын туслах диаграмм (зулзага, соронзон самбар, олон өнгийн бөмбөлөг бүхий зохион байгуулалт, арын хөгжимтэй диск) практик хэсэг.

GCD шилжих:

Зохион байгуулах цаг.

Өдөрт орох минут:

"Цэцэрлэгт өглөө"

Зэрэгцэн, тойрог хэлбэрээр зогсоцгооё.

"Сайн уу!" Гэж хэлцгээе. бие биенээ.

Бид сайн уу гэж хэлэхээс залхуу байна:

Бүгдээрээ сайн уу!" болон "Өдрийн мэнд!";

Хэрэв бүгд инээмсэглэвэл -

Өглөөний мэнд эхэлнэ.

А: Залуус аа, хараарай, зочид бидэн дээр ирлээ. Тэдэнд мэндчилгээ дэвшүүлье. Д: Өглөөний мэнд!

А: Залуус аа, над дээр ирээрэй. Бидний ширээн дээр юу байгааг хараарай?

А: Ямар төрлийн тэжээвэр амьтан бөмбөгөөр тоглох дуртай гэж бодож байна вэ?

Асуулт: Хэдэн бөөрөнцөр байгааг хараарай, тэд адилхан уу? Тэд ямар өнгөтэй, ямар хэлбэртэй вэ?

D: улаан, шар гэх мэт олон өнгийн, дугуй.

А: Залуус аа, бөмбөг байдаг, гэхдээ тэдэнтэй тоглох хүн алга. Бид юу хийж чадах вэ?

Асуулт: Муурын зулзага хийж тоглоцгооё.

Асуулт: Чиний чих намайг анхааралтай сонсож, нүд чинь миний юу үзүүлэхийг харахын тулд чамтай тоглоцгооё.

Динамик түр зогсолт.

"Зулзаа болцгооё"

Сэвсгэр бөөгнөрөл

Сарвуугаараа хацраа угаана (текстийн дагуу ажиллана)

Сарвуугаараа хамраа угаана

Сарвуугаараа нүдээ угаа

Баруун нүд зүүн нүд

Чихээ сарвуугаараа угаа

Баруун чих зүүн чих

Мөн зулзага чихтэй

Байшингууд хэрхэн зогсож байна.

А: Муурын зулзага болсныхоо дараа бид залуус болж, суудалдаа суудаг. Бид шулуун сууж, нуруугаа эгцэлж, над руу харцгаадаг.

Тайлбар:

А: Одоо би чамд зулзага хэрхэн хийхийг зааж өгье.

Энд надад нэг том пластилин байна. Би жижиг хэсгийг нь таслав - энэ нь манай зулзагын толгой болно. Одоо би илүү том хэсгээс бүр жижиг хэсгийг нь таслав - энэ нь манай зулзагын сүүл байх болно. Мөн энэ үлдэгдэл хуванцараас би зулзаганыхаа биеийг сийлнэ. Би энэ хуванцарыг хиам болгон өнхрүүлнэ. Дараа нь би стекийг авч, энэ хиамны хоёр тал дээр уртааш зүсэлт хийдэг. Эдгээр нь бидний зулзагын сарвуу байх болно. Одоо бид бөмбөгийг өнхрүүлэх хэсгийг авч байна - энэ нь манай зулзагын толгой болно. Бөмбөгийг шулуун далдуу модны хооронд эсвэл далдуу болон ширээний хооронд өнхрүүлж болно. Үүн шиг.

Бид хоёр хуруугаараа (эрхий ба индекс) бөмбөгний хоёр талд plasticine-ийг тэгшлээд, бид чих авах болно. Сагаган үр тариа аваад нүдээ хийцгээе, маш жижиг хар хуванцар авч, хурууныхаа хооронд жижиг бөмбөг өнхрүүлээрэй - энэ нь зулзагын хамар болно. Дараа нь бид утаснуудын хэсгүүдийг авч, хоёр талдаа зулзаган дээрээ сахал хавсаргана. Одоо бид толгойг нь биед дардаг. Жижиг хуванцар хэсэг үлдсэн бөгөөд үүнээс бид жижиг хиам гаргаж авах болно - энэ нь зулзагын сүүл байх болно. Бид үүнийг биед холбодог. Би ямар гайхалтай зулзагатай болохыг хараарай.

Хурууны гимнастик: "зулзага"

(Бид алгаа нугалж, хуруугаа дараарай)

Манай муур арван зулзагатай,

(Бид гараа салгахгүйгээр сэгсэрнэ)

Одоо бүх зулзага хосоороо байна:

Хоёр тарган, хоёр хурдан,

Хоёр урт, хоёр төвөгтэй,

Хоёр бяцхан

Мөн хамгийн үзэсгэлэнтэй нь.

(Томоос жижиг хуруу хүртэл харгалзах хуруунуудаа бие биенийхээ эсрэг товших)

Хүүхдийн бие даасан үйл ажиллагаа:

Хүүхдэд зориулсан практик ажил. Хувь хүний ​​тусламж. Тайван хөгжим сонсогддог. Хүүхдүүд өөрсдөө тэжээвэр амьтан хийдэг.

Эцсийн хэсэг. Тусгал

Загварчлалын төгсгөлд хүүхдүүд өөрсдийн бүтээлээ индэр дээр байрлуулж, хамтын найрлагыг бүтээдэг.

Залуус аа, зулзага ямар үзэсгэлэнтэй болсныг хараарай.

Надад хэлээч, Вова, танд аль зулзага хамгийн их таалагдсан бэ? Яагаад?

(Багш сонирхолтой, илэрхийлэлтэй бүтээлүүдийг тэмдэглэдэг).

Зочидтойгоо баяртай гэж хэлэх цаг болжээ.

Бүгдээрээ сайн байна! Бүгдэд нь баярлалаа!

Цэцэрлэгийн дунд бүлгийн хүүхдүүдийг тоглоом хэлбэрээр сургах ёстой. Багш нь ер бусын түүхүүдийг гаргаж, гайхалтай зочдыг урьж, сонирхолтой зургуудыг үзүүлж, хүүхдүүдийг мэдлэг, нээлт, уран зөгнөлийн ертөнцөд татдаг. Хүүхдүүд зүгээр л нэг сурах даалгавраа биелүүлээд зогсохгүй жижиг бүтээл туурвиж, тоглоом эсвэл үлгэрийн баатруудад тусалж, хүүхэлдэй, амьтдад амттан бэлддэг. Хүүхдүүд ертөнцийг судалж, нарийн моторт ур чадвар, төсөөллийг хөгжүүлж, алсын хараагаа өргөжүүлдэг. Загварын хичээл нь эв найртай, бүтээлч зан чанарыг хөгжүүлэх гайхалтай арга юм.

Дунд бүлгийн загварчлалын хичээлийг зохион байгуулах талаар багш нарт өгөх зөвлөмж

Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүдэд загварчлах хичээл заахдаа багш нь бага насны бүлгүүдэд үндэс суурь нь тавигдсан уран сайхны ур чадварыг хөгжүүлэх чиглэлээр идэвхтэй ажиллаж байна.

4-5 насны хүүхдүүд энгийн хэмнэлтэй найрлагыг ухамсарлан стек хэлбэрээр хийсэн янз бүрийн хээгээр бүтээлээ хийж сурдаг (жишээлбэл, хүүхдүүд эхлээд тэдгээрийг бүтээгдэхүүний ирмэг дээр түрхэж, дараа нь). дунд хүртэл).

Энгийн гоёл чимэглэлээр чимэглэсэн хүүхдийн хэв маягийн эд зүйлс нь илэрхийлэлтэй болж, сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд өмнөхөөсөө илүү бие даасан байдал, уран сэтгэмжийг харуулдаг. Хүүхдүүд боловсролоо үргэлжлүүлэх тусам гоёл чимэглэлийн асуудалд бүтээлчээр хандаж эхэлдэг. Тэд үзсэн зураг, слайд дээр үндэслэн аяга таваг, хувцас, мөөг, жимсний сагс, хоолны бүтээгдэхүүний загварыг бие даан сонгох боломжтой бөгөөд зөвхөн маягтыг хуулбарлах сонирхолгүй байдаг.

Алхам алхмаар хүүхдүүд хөдөлмөрийн үр дүндээ уран сайхны мэдрэмж авчрах хүслийг сэрээдэг. Сургуулийн өмнөх насны хүүхдүүд жинхэнэ мастер, гар урчуудын бүтээлүүдэд анхаарлаа төвлөрүүлж, тэдний бүтээлийг гоо зүйн хувьд тааламжтай, сэтгэл татам урлагийн бүтээл болгохыг хичээдэг.

Уран барималчдыг өсгөх

Загварын хичээл бүр нь хэлбэр дүрс, уян хатан байдлын ертөнцөд сонирхолтой аялал юм.Багшийн даалгавар бол хүүхдүүдийн хичээл зүтгэл, төсөөллийн ачаар амьтан, мөөг, жимс жимсгэнэ, үнэт эдлэл, аяга таваг гэх мэт зүйл болж хувирдаг материалаас уран баримлын хэлбэрийг бий болгоход урам зориг өгөх явдал юм. Хүүхэд уран баримал урлаж, зурахдаа өөрийгөө чөлөөлж, өөрийгөө илэрхийлж, өнгө, найруулгын ертөнцөд гайхалтай аялал хийдэг. Бүтээлийг бүтээхийн өмнө уран сайхны дүр төрхийг цогцоор нь ойлгоход хувь нэмэр оруулдаг эерэг, баяр баясгалантай сэтгэл хөдлөл байх ёстой. Үүнээс гадна загварчлал нь нүд, гарны нарийн моторт ур чадвар, хүрэлцэх мэдрэмжийг хөгжүүлдэг.

Уран баримал хийх явцад хүүхэд бүтээлч сэтгэлгээнд автдаг

Загвар хийх материал

Дунд насны бүлэгт хуванцар, шавар эсвэл давстай зуурмагийг материал болгон ашиглаж болох бөгөөд энэ нь тав тухтай ажиллахад олон давуу талтай байдаг. Зуурмаг нь гарт наалддаггүй, хэвэнд ороход хялбар, уян хатан бүтэцтэй. Та түүнд гуаш эсвэл байгалийн будаг (жимс, ногооны шүүс) нэмж болно. - Энэ нь олон өнгөтэй болох бөгөөд энэ нь хүүхдүүдэд илүү их сэтгэл хөдлөлийн хариу үйлдэл үзүүлж, дүрслэх урлагийн сонирхлыг нэмэгдүүлэх болно.

Уран баримлын төрөл, арга

"Хүүхэлдэйнд зориулсан амттан" сэдвээр загварчлах нь хоёр төрлийг хослуулах явдал юм: хавтгай дээр загварчлах ба гурван хэмжээст (чимэглэлийн дэлгэрэнгүй мэдээлэл).

Бялуу, нарийн боов хийхдээ уран баримлын аргыг (дүрсэлсэн объектын үндсэн хэсгүүд) хослуулан, тусад нь сийлсэн бүрэлдэхүүн хэсгүүдийг нэмж хэрэглэх нь зүйтэй. Уран баримлын арга нь янз бүрийн арга техникийг ашиглан бүхэл бүтэн материалаас (шавар, хуванцар, давстай зуурмаг) объектуудыг сийлбэрлэх явдал юм. Энэ сэдэвт дарах, өнхрүүлэх техникүүд хамааралтай болно.

Бяцхан гар урчууд дуртай хүүхэлдэйдээ амттан бэлтгэхдээ баяртай байх болно

Хүүхэлдэйнд зориулсан амттан хийх сонголтууд нь нарийн боов, бялуу, жигнэмэг, цагаан гаатай талх байж болно, мөн талхчин тоглож, боов, боов, жигнэмэг, сүлжих зэрэг сонирхолтой санаа байх болно. Багш нь хүүхдүүдийг нарийн боов, нарийн боовны төрөл зүйлтэй танилцуулах, тэдгээрийн хэлбэр, гоёл чимэглэлийн элементүүдийг анхаарч үзэх боломжтой. Багш нь нэг хичээл дээр загварчлахдаа янз бүрийн материалыг ашиглаж болно: жишээлбэл, давстай зуурмаг, хуванцар, "Талбчин ба чихэрчин" тоглоом хэлбэрээр хичээл зохион байгуулах.

Бид хүүхэлдэй буланд аяга таваг хийж, найзуудаа зочлохыг урьж байна

Хоёрдугаар бага бүлэгт "Хүүхэлдэйнд зориулсан аяга таваг" (аяга загварчлах) хичээлийг явуулдаг.Хүүхдүүд дугуй хоосон зүйлээс аяга хийж, хуванцарыг дотогшоо дарж, цай асгах хонхорыг бий болгож, материалыг хуруугаараа чимхэж бариул хийдэг. Цус харвалт эсвэл цэгийн хэв маягийг ашиглан аягыг стек эсвэл саваагаар чимэглэ.

Дунд бүлгийн хувьд амттан хийхтэй адил аяга таваг хийх нь илүү төвөгтэй байдаг боловч "Амтлан" сэдвийн дараа энэ үйл ажиллагааг явуулах нь дээр. "Хүүхэлдэйнд зориулсан аяга таваг" сэдэвт аяга, тавагны загварчлал орно. Хүүхдүүд аль хэдийн танил болсон загварчлалын аргуудыг ашигладаг бөгөөд үндсэн хэлбэрийг бий болгох, чимэглэх явцад өөрсдийн арга барилыг бий болгодог. Хүүхдүүд объектын зөв харилцааг дамжуулах чадвартай бөгөөд объектын гадаргууг хэрхэн тэгшлэхийг мэддэг.

"Найзууддаа зориулсан амттан" сэдэвт туулай, зараа урьж, лууван, алимаар дайлах, өөрөөр хэлбэл илүү энгийн хэлбэртэй объектуудыг загварчлах явдал юм.

Дунд бүлэгт "Хүүхэлдэйнд зориулсан амттан" сэдвээр загварчлах найрлагын шийдэл

Хүүхдэд зохиол зохиохыг заах нь уран сайхны амт, гоо зүйн мэдрэмж, уран сэтгэмжийг хөгжүүлж, хүрээлэн буй ертөнцийн талаарх ойлголтыг өргөжүүлдэг тул урлагийн хичээлийн чухал бүрэлдэхүүн хэсэг юм.

"Тэмдэглэл" сэдвээр ганцаарчилсан болон хамтын бүтээл хийх олон сонголт байдаг. Энэ бүхэн хичээлийн өрнөлөөс хамаарна: төрсөн өдөр, зочдод ирэх, талх нарийн боовны тоглоом, чихрийн дэлгүүр гэх мэт.

Хүүхдүүдийн сурган хүмүүжүүлэх ухаан, бэлтгэлийн түвшин нь багшид найрлагын шийдлийн танилцуулгыг хэрхэн хамгийн сайн зохион байгуулахыг хэлж өгнө. Хэрэв хамтын найрлагыг бүтээхээр төлөвлөж байгаа бол та хүүхдүүд амттангаа байрлуулах том тавиур эсвэл таваг бэлтгэж болно. Та хүүхэлдэй буланд ширээ засаж, зочдыг, төрсөн өдрийн охиныг суулгаж, зочин бүрт зориулж хүүхдүүдийн хийсэн таваг эсвэл таваг дээр хэд хэдэн бялуу эсвэл бусад амттан хийж болно.


Хүүхэд бүрийн ажлыг тусдаа таваг дээр тавьж болно.

Хэрэв найрлага нь хувь хүн байвал багш цаас эсвэл картоноос үзэсгэлэнтэй салфетка эсвэл таваг хайчилж, хүүхэд бүр амттангаа байрлуулж болно. Хамтарсан үйл ажиллагааны үеэр эсвэл аппликешны хичээлийн үеэр та хүүхдүүдтэй хамт салфетка эсвэл таваг хийж болно, ингэснээр хичээлийн сэдвийн тасралтгүй байдлыг хадгалах болно. Салфетка эсвэл таваг нь хүүхдийн санааны дагуу чимэглэгдэж болно: полка цэгүүд, цэцэг, судал. Үүний зэрэгцээ соёл, эрүүл ахуйн шаардлага хангасан хоол идэх ур чадвар, ширээ засах дүрмийг зааж өгдөг.

Тоглоомын урам зориг

Хичээлийн эхэнд багш янз бүрийн тоглоомын техникийг ашиглан хүүхдийн танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг идэвхжүүлэхэд хэдэн минут зарцуулдаг. Тоглоомын баялаг ертөнцийг боловсролын үйл явцтай хослуулснаар багш аливаа ажлыг гүйцэтгэхийг сонирхолтой болгодог. Тиймээс хүүхдэд тоглох сэдэл байх ёстой.


Урам зориг өгөхөд ашигладаг тоглоом нь тод, сэтгэл татам байх ёстой

Урам зориг өгөх эхлэлийн хувьд та дуртай тоглоомоо (Маша хүүхэлдэй ба түүний зочид) зочлохдоо оньсого тайлах эсвэл амттангийн тухай шүлэг унших зэргийг ашиглаж болно. Дараа нь та хүүхдүүдтэй чихэр, гурилан бүтээгдэхүүний талаар ярилцах хэрэгтэй (хэрэв хүүхдүүд тэднийг баримал хийвэл). Тэдний хэлбэр, өнгө, гоёл чимэглэлийн сонголтуудыг ярилц. Чихэр, жигнэмэг, уут гэх мэтийг юугаар хийдэг талаар ярьж болно.Дараа нь багш янз бүрийн амттанг дүрсэлсэн зураг эсвэл слайдыг үзүүлнэ.


Хүүхдүүд талх хаанаас ирдэгийг мэддэг байх ёстой

О.Н.Мищук. "Василиса хүүхэлдэйгийн төрсөн өдрийг тэмдэглэх нь" сэдэвт хичээлийн зохиогчийн хураангуй.

Хичээлийн тэмдэглэл хийхдээ та хэрэгжүүлэхээр төлөвлөж буй ажлын дараалал, төрлийг анхаарч, сургалтын үе шат бүрт цагийг зөв хуваарилах хэрэгтэй.

  1. Урьдчилсан ажил (2-3 минут).
  2. Үндсэн хэсэг (10-13 минут).
  3. Биеийн тамирын хичээлийн минут (1-2 минут).
  4. Эцсийн хэсэг, нэгтгэн дүгнэх (2 минут).

Хүснэгт: Хүүхэлдэйнд зориулсан баримал хийх GCD-ийн хураангуй

GCD-ийн зохиогч ба сэдэв Хичээлийн явц
О.Н.Мищук,
"Василиса хүүхэлдэйгийн төрсөн өдрийг тэмдэглэж байна"
Зорилго, зорилтууд Зорилго: хүүхдүүдэд давстай зуурмаг, хуванцараас хүүхэлдэй хийх амттан хийхийг заах.
Зорилго: Давстай зуурмаг, пластилинтэй ажиллах арга барилыг бататгах Стектэй ажиллах ур чадварыг дээшлүүлэх, жигнэмэг, сүлжихийг сурах Төсөөллийг хөгжүүлэх.
Урьдчилсан ажил: чихэр, гурилан бүтээгдэхүүний гадаад байдал, гоёл чимэглэлийн сонголтуудыг анхаарч үзээрэй. Талх, нарийн боов, чихэр юугаар хийдэг талаар хүүхдүүдтэй ярилц.
Хүүхдүүдтэй хийсэн яриа Багш хэлэхдээ өнөөдөр хүүхэлдэй Василиса тэдэн дээр ирсэн (хүүхэлдэй авчирдаг), маргааш түүний төрсөн өдөр юм. Василиса үлгэрт дуртай бөгөөд маш их уншдаг. Тэр үлгэрийн баатруудад маш их хайртай.
- Залуус та үлгэрт дуртай юу? Та ямар үлгэрт дуртай вэ? (Хүүхдийн хариулт) Тэгээд гайхамшиг тохиолдов. Василиса өнөөдөр захидал хүлээн авлаа. (Хүүхдүүдэд дугтуйг үзүүлэв). Олон үлгэрийн баатрууд манай Василисагийн төрсөн өдрийг мэдээд түүн дээр очихоор шийдэв.
- Василисагийн төрсөн өдөрт хэн ирэхийг мэдмээр байна уу? Эдгээр нь таны дуртай баатрууд гэж би бодож байна. "Маша ба баавгай хоёр" үлгэрийн Маша, "Буратиногийн адал явдал" үлгэрийн Малвина, "Цасан цагаан ба долоон одой" үлгэрийн цасан цагаан, "Алёнушка эгч ба" үлгэрийн Эрхий хуруу, Алёнушка Иванушка ах."
Төрсөн өдрөөр зочдод хүндэтгэл үзүүлэх нь заншилтай байдаг. Василиса бүх дуртай үлгэрийн баатрууд нь түүн дээр ирнэ гэдэгт баяртай байсан ч тэднийг ирэхэд бэлдэх цаг гарахгүй байх вий гэж айж байв. Тэр та нараас өөрт нь туслаач гэж гуйж байна.
– Та Василисад зочдод хоол бэлтгэхэд нь туслахад бэлэн үү?
- Бид юу хоол хийх ёстой вэ? Та нар юу гэж бодож байна? (Хүүхдийн хариулт).
- Өөр өөр амттан бэлдье! Нарийн боов, бялуу, жигнэмэг, уут, сүлжих, жигнэмэг. Бид гайхалтай зочдод жинхэнэ найр хийх болно. Бидэнд олон сайхан амттай амттан байгаа бол хүн бүр баяртай байх болно.
- Залуус аа, та бялуу, нарийн боов, чихэр гэх мэт бүх амттанг нэг үгээр яаж нэрлэх вэ? (чихэр). Жигнэмэг, жигнэмэг, уут, сүлжихийн талаар юу хэлэх вэ? (Талх бүтээгдэхүүн).
Талх нарийн боов, нарийн боовны бүтээгдэхүүнийг дүрсэлсэн зургуудыг үзүүлэв. Хүүхдүүд тэднийг нэрлэж, хэлбэр, өнгө, амттангаар чимэглэх сонголтыг ярилцдаг.
Талх, чихэр юугаар хийдэг талаар багш товчхон ярьдаг.
Хүүхдэд зориулсан оньсого - Залуус аа, Василиса танд амттангийн талаар хэдэн оньсого хэлэхийг хүсч байна.
Амралтын өдөр би бүгдэд нь ирнэ,
Би том, хөөрхөн.
Надад самар, цөцгий,
Крем, шоколад.
(бялуу)
Тэр тугалган цаасандаа амьдардаг
Энэ нь таны гарт хурдан хайлдаг.
Маш амттай, маш амттай,
Хүүхдүүдийн нүүрийг түрхэнэ.
(шоколад)
Би шил, конус дотор байна,
Амттай, зөөлөн.
Сүүгээр хийсэн
Илүү ихэвчлэн - цасан цагаан.
Би хөлдөөгчид амьдардаг
Тэгээд наранд би тэр даруй хайлдаг.
(зайрмаг)
Бид чихрийн дэлгүүрт шуугиж байна
Гялалзсан чихрийн цаас.
Мөн бидний хүсч буй амралтын өдөр
Тан дээр бэлэг барина.
(чихэр)
Бид зуун тэгийн багцад байна
Намууны үрээр бид анзаардаг.
Эмээ, цай уугаарай
Бид тэднийг цайнд иднэ.
(Баранкас, хатаах)
Магадгүй элсэрхэг байх
Заримдаа цөцгийтэй.
Заримдаа энэ нь шүүслэгтэй тохиолддог
Амттай чанамал.
Мөн meringue нь жижиг байж болно,
Мөн бүрхүүлтэй хальсанд
Магадгүй энэ нь төмс байх
Зүгээр л нухаш огтхон ч биш.
(бялуу)
Маш анхилуун,
Амтат, гаа.
Дээрээс нь бид гялгар гялбаатай,
Баяр хөөртэй улайсан мэт.
(Цагаан гааны талх)
Шүлэг уншиж байна - Баярын цагт ирэхийн тулд Василисад шүлэг уншиж, ажилдаа орцгооё.
Хүүхэд Татьяна Петуховагийн "Бялуу" шүлгийг уншиж байна.
Аав өнөөдөр бахархаж байсан!
Тэр том бялуу хийсэн.
Бялуу нь үзэсгэлэнтэй, сэвсгэр юм.
Гэхдээ тэр маш давстай байсан
Гайхалтай амтгүй.
Аав гунигтай, гунигтай алхдаг.
Тэр дараа нь бүгдэд тайлбарлав.
Тэр давсыг элстэй яаж андуурав.
Тэр өөрийгөө тэнэг гэж хэлсэн.
Би аавыг өрөвдөж байна! Шинэ бололтой
Японы жор ийм байсан -
Давхарга бүр дээр давс цацна!
Өө, ээж минь ямар их гайхсан юм бэ.
Тэр гайхан инээмсэглэв.
Тэгээд тэр хэлэв:
- Эхлэл үргэлж хамгийн хэцүү байдаг!
Бүтэлгүйтлээ мартцгаая.
Бид Япон хэлээр жигнэхгүй.
Одоо томыг нь жигнэцгээе
Бүхэл бүтэн гэр бүлд зориулсан амттай бялуу!
Уран баримал хийх заавар Ажил гүйцэтгэх журмын тайлбар.
Гар урлал хийх Хүүхдүүд амттан хийдэг.
Биеийн тамирын минут
  • Бүх залуус хамтдаа бослоо.
    Тэгээд тэд газар дээр нь алхав. (Газар дээрээ алхах)
  • Тэгээд одоо тэд хойшоо бөхийв. (Ухаад бөхийж, гараа толгойны ард тавь).
  • Бид булаг шиг суув. (Суух)
  • Тэгээд тэд тэр дороо чимээгүй суув. (Шулуулан суугаад)
Эцсийн хэсэг (дүгнэлт) Бүх амттангаа тавиур дээр тавиад, Василисагийн баярын ширээг аль хэдийн зассан хүүхэлдэйний буланд ширээн дээр тавь.
Тэд ямар сайхан, дур булаам амттан болж хувирав. Василисагийн гайхалтай зочдод сэтгэл хангалуун байх болно.
– Та Василисад зориулан зохион байгуулсан баяртаа сэтгэл хангалуун байна уу?
Хүүхдийн бүтээлийн үзэсгэлэн.